Д-р Сергей Иванов охули математиците и разби прогнозите им за Омикрон у нас
Техните предсказания не са резултат на специални изчисления, а са лично мнение, възмущава се д-р Сергей Иванов
Гражданите трябва да са наясно, че нито един от „математиците“ няма експертни познания или какъвто и да е опит в епидемиологията и вирусологията.
Техните предсказания не са резултат на специални изчисления, а са лично мнение на хора с научно ниво гимназиален курс по биология, а и по-зле!, пише още пише молекурярният биолог, вирусолог и експерт по качеството и безопасността на храните в offnews.bg.
Проф. Огнян Кунчев каза колко много заразени с Омикрон вече има в България
Какви са фактите за Омикрон? Този вариант на вируса придоби популярност през ноември заради многото мутации в генома.
Това притесни леко учените, но предизвика истински апокалипсис във „Фейсбук експертите“. Мутациите помагат на новия вариант да се укрие от имунната система, както и за по-лесното предаване между хората.
Проф. Витанов: Още утре ще видите на какво е способен Омикрон, може и да има локдаун!
Всичко обаче си има цена и че тунингованият вариант на коронавируса води до по-леко протичане на заболяването при хората, вече е установен факт.
Това е естественият път на развитие на всеки патогенен вирус – те стават по-малко смъртоносни с времето, но по-добре приспособени да циркулират в обществото.
Успехът, от гледна точка на вируса, не включва смъртта на човека, а дългосрочно паразитиране в неговите клетки!
Според клиницистите Омикрон води до леки до умерени грипоподобни симптоми и има понижена вероятност за усложнения. До пневмония, т.е. слизане на вируса до белите дробове, се стига по-рядко.
В някои държави на континентална Европа, включително и България, обществените нагласи, за съжаление, са коренно различни.
Водени от Фейсбук и математически „експерти“, медиите преекспонират Омикрон и всяват паника след гражданите. Отново се чуват призиви за затваряне на училища и бизнеси.
Истерията е напълно излишна и контрапродуктивна и трябва да спре. Нека всеки журналист се замисли дали иска да препълни болниците с уплашени хора, да затвори бизнеса и децата си в къщи, все мерки които досега само отлагаха поредната вълна на епидемията.
Трябва да се подхожда хладнокръвно и рационално, да се реагира адекватно на конкретната епидемиологична ситуация и да се дава гласност предимно на официални и експертни становища. Врачките, математиците/физиците и личните лекари не спадат към тях, посочва д-р Сергей Иванов и изрежда какво трябва да се направи според него:
• Банално, но трябва да повишим броя на ваксинираните граждани. Наличните ваксини, особено иРНК базираните, не са много ефективни спрямо Омикрон, но все още намаляват с пъти шанса инфекцията да се усложни и стигне до фатален край. Ваксинирайте се, включително с бустерна доза.
• Спрете издаването на зелени сертификати за антитела. Както и преди три месеца, няма никаква научна обосновка за тях. Сертификатите за антитела са популизъм и измама и придават фалшиво усещане за защита.
• Никакво затваряне! Това е мярка за изключителни случаи, трябва да се въвежда, когато няма друга опция и да се спазва решително, но за кратък срок. Досега в цивилизования свят затварянето доказано не върши работа, само отлага и/или проточва във времето поредната вълна. Удължаването на епидемията чрез мерки за социална изолация е рискована тактика. Тя намалява натиска върху болниците, но от друга страна осигурява време на вируса да мутира и да се изменя. Така възникват нови варианти и всичко започва отново.
• България е световен шампион по смъртност от коронавирус и до голяма степен това се дължи на лошото лечение. Трябва отново да се проведе диалог относно терапията на коронавирусната инфекция. Това е за специалисти, но ще маркирам някои неща. Продължава ненужното тъпчене на пациенти с антибиотици, кортикостероиди и противопаразитни препарати.
От друга страна, не се използват пълноценно доказани антивирусни терапии. За съжаление у нас лечението повече зависи от личните пристрастия на конкретни лекари, отколкото от базирани медицински факти и доказани протоколи. Последните месеци в света навлизат нови препарати, за които в България лекарите дори не са чували.
• Още нещо за болниците. Епидемията показа колко неадекватни в реална ситуация са огромния ни брой болници. Това не може да се промени на момента, но поне трябва да е стимул за реформи. Ако сега не се започне обмислянето то кога ще е подходящото време? Същото важи за другите институции в здравеопазването, особено за пребиваващото в друг век ведомство на д-р Кунчев.
• Да затваряме ли училищата? Дали да тестваме всяка седмица? Тези въпроси се въртят като дяволчета около върха на игла без изгледи за истина от последна инстанция. Тестването в училищата се провали, положителните случаи са екстремно малко и изобщо не корелират с епидемиологичната ситуация в страната.
Качеството на евтините тестове в училищата е една от причините но съществената такава са ниските нива на заболеваемост при децата, както и малкия времеви прозорец в който може да се открие вируса при тях.
Няма нужда масовото тестване, причинило такива социални сътресения да продължава по този начин, а е и скъпо. В училищата трябва да има тестове, но по-добре е да се използват само при ученици със симптоми или контактни, а най-добре е пробите да се изпращат в лаборатория за qPCR анализ.
Последната тема, която заслужава да се спомене, са прогнозите на молекулярните биолози за Омикрон. Този вирусен вариант е шампион по брой мутации, толкова много, че всъщност застрашават неговото съществуване. На практика коронавирусът изчерпа почти всички опции за промяна във важния S протеин.
При Омикрон вече става въпрос не толкова за нови мутации, а за съчетание на познати такива и може би рекомбинация с други респираторни вируси. Мутациите са нож с две остриета. Когато те изменят силно генома, може да се стигне до „генетична катастрофа“.
Многото грешки в РНК на вируса в крайна сметка водят до израждане на популацията и самоограничаване на епидемията. Това многократно е наблюдавано при други патогени. Нещо подобно се случи, според японските вирусолози, в тяхната страна точно с коронавируса, и може да се повтори и в глобален мащаб.
Дали Омикрон е началото на края на пандемията предстои да видим. От практическа гледна точка за България е по-важно, че Омикрон ще измести по-смъртоносния щам Делта и на това не бива да се пречи. Омикрон всъщност има потенциал да довърши ваксинацията в страната без повишаване на смъртността, поне това е оптимистичната опция.
Най-същественият въпрос за близкото бъдеще, на който още не може да се отговори, е дали имунитетът на преболедувалите от Омикрон ще е устойчив към следващия вариант на коронавируса - този, който ще смени Омикрон, пише в заключение д-р Иванов.
Последвайте ни
17 Коментара: