Украинските сили продължиха контранастъпателните операции на най-малко три сектора на фронта на 27 юли и постигнаха победи в някои райони, въпреки че изглежда не са провели значителни механизирани атаки в западна Запорожка област.

Украинският президент Володимир Зеленски публикува на 27 юли снимки, показващи, че украинските сили са освободили Старомайорске (9 км южно от Велика Новосилка) в западната Донецка област след тежки боеве в района.

Украинският директор на Департамента за планиране на приложенията към Главното командване на Националната гвардия Микола Уршалович заяви на 27 юли, че украинските сили са постигнали тактически победи в посока Мелитопол (западна Запорожка област).

Руски източници твърдят, че украинските сили са продължили атаките с по-ниско темпо и с много по-малко жива сила близо до Роботине на 27 юли, след като украинските сили са започнали интензивно механизирано фронтално нападение, което е пробило руските отбранителни позиции североизточно от селището на 26 юли.

Това се посочва в дневния анализ на ситуацията в Украйна на Центъра за изследване на войната (ISW).

Кремъл и по-широкото руско информационно пространство продължават да представят украинската контраофанзива като неуспешно усилие. Руският президент Владимир Путин заяви пред репортер на 27 юли, че през последните дни руските сили са унищожили 39 бронирани машини от 50, които украинските сили са извършили за засилени атаки в запорожката посока.

Путин твърди, че руските сили също са убили 60 процента от украинския персонал, извършил тези атаки, както и 40 процента от пилотите на украинската бойна авиация в района. Кремъл и по-рано е твърдял, че са унищожили неправдоподобно количество украинско оборудване по време на украинските контраофанзивни операции. Въпреки че неговите данни показват отклонение в преувеличаването на вероятните украински загуби.

Официален представител на САЩ изрази предпазливост относно оценката, че подемът от 26 юли в украинските контранастъпателни операции в западната Запорожка област е част от основните украински усилия. Така смекчи изявленията от 26 юли за обратното.

Washington Post цитира неуточнен американски служител, който казва, че украинските контранастъпателни операции в посока Запорожие може да оформят операции за по-късно контранастъпление, но че американски служители не считат, че тези операции са част от основните усилия на Украйна.

Си Ен Ен цитира двама американски служители, които казват, че украинските сили са разположили "основната част" от резервните си сили в Южна Украйна, за да се възползват от последните украински печалби.

Министърът на Обединеното кралство за състоянието на въоръжените сили Джеймс Хийпи заяви, че украинските сили са "подобаващо предпазливи" и отговарят на настоящите очаквания.

Путин използва Руско-африканския икономически и хуманитарен форум в Санкт Петербург на 27 юли, за да продължи представянето на Русия като по-привлекателен съюзник за африканските партньорски държави, отколкото колективния Запад.

 Путин се срещна с няколко африкански лидери на форума, включително президента на Уганда Йовери Кагута Мусевени, президента на Зимбабве Емерсън Дамбузо Мнангагва, президента на Република Бурунди Еваристе Ндайишимие, президента на Мозамбик Филипе Джасинто Нюси и президента на Коморските острови Азали Асумани.

По време на речта си на пленарната сесия на форума Путин подчерта важността на разширяването на руско-африканското сътрудничество и инвестициите на Русия в развитието на африканските нации. По-специално обвини Украйна и Запада, че се намесват в доставките на Русия на зърно и торове за африканския континент.

Заяви, че Русия ще предостави между 25 и 50 хиляди тона зърно безплатно на Буркина Фасо, Зимбабве, Мали, Сомалия, Централноафриканската република и Еритрея през следващите месеци.

Путин обяви, че Русия помага за разработването на над 30 енергийни инфраструктурни проекта в 16 африкански държави и призова за разширяване на културната и социална интеграция между Русия и африканския континент, заявявайки, че Русия планира да отвори клонове на руски университети в Африка и да увеличи записването на Африкански студенти в руски учебни заведения.

Реториката на Путин по време на форума не представлява голямо отклонение в политиката на Кремъл спрямо африканския континент. Преди това Путин подписа статия, публикувана на 24 юли, за да представи ангажимента на Русия към развитието на Африка и да смекчи щетите, нанесени на позицията на Русия в Африка и личната му репутация пред африканските лидери.

Репутацията на руските власти вероятно пострада поради редица скорошни фактори: неотдавнашното оттегляне на Русия от Черноморската инициатива за зърно и удари по украинската пристанищна инфраструктура (и двете бяха от решаващо значение за износа на зърно за различни африкански страни) и невъзможността му да присъства предстоящата среща на върха на БРИКС заради заповедта за арест на Международния наказателен съд (МНС) срещу него.

Финансистът на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин също присъства в Санкт Петербург на 27 юли и се възползва от възможността да се срещне неофициално с неизвестен брой африкански лидери, което предполага, че възнамерява да остане важен играч в Африка. Руски блогъри публикуваха снимки на Пригожин, който се ръкува с представители.

Руски вътрешен източник твърди, че Пригожин е имал частни неофициални срещи, но не е присъствал на самата среща на върха.

Непрекъснатите усилия на Пригожин да се срещне и да изпрати послания до африканските лидери вероятно са част от усилията на "Вагнер" да поддържа своите печеливши военни и минни договори в Африка. Неназован командир на "Вагнер", който наскоро се завърна от ЦАР, заяви на 26 юли, че групата работи върху увеличаване на операциите си в Африка, за да финансира присъствието си в Беларус.

Освен това Пригожин позиционира "Вагнер" като жизнеспособен антизападен партньор за Нигер след преврата. Свързаните с "Вагнер" Telegram канали започнаха да разпространяват аудиозапис, за който се съобщава, че е на Пригожин на 27 юли, в който Пригожин възхвалява отстраняването от нигерската армия на нигерския президент Мохамед Базум и го възхвалява като акт на "постигане на независимост", докато обвинява западните нации в умишлено дестабилизиране на ситуацията в Африка и поддържащи терористични организации.

Пригожин предположи, че "хиляда бойци" от "Вагнер" ще могат да възстановят реда, вероятно в Нигер след преврата.

Няколко руски блогъри отговориха на предполагаемия аудиозапис на Пригожин и предположиха, че Нигер ще се нуждае от "помощ" от "Вагнер", подобно на това, от което се нуждае Мали след преврата през май 2021 г.

Пригожин представя "Вагнер" като жизнеспособен партньор в сигурността на Нигер, което до голяма степен е в съответствие с предишната оценка на ISW и Проекта за критични заплахи, че вероятно ще запази и дори разшири присъствието си на африканския континент след въоръжения си бунт на 24 юли.

Съобщава се, че Кремъл е разпространил наръчник до руските държавни медии за рамкиране на годишнината от кръщението на Русия на 28 юли, вероятно като част от продължаващи информационни операции и пропагандни разкази за напредване на руските военни цели.

Руското опозиционно издание Meduza съобщи на 27 юли, че е получило ръководството, но не е публикувало самото ръководство, което според съобщенията насочва руските държавни медии да представят Кръщението на Русия като "ключова повратна точка в руската история" и "точка на формиране" на държавността."

Съобщава се, че ръководството подчертава, че "общата вяра" позволява на "източнославянските племена" да се обединят като "един народ". Съобщава се, че наръчникът инструктира държавните медии да рисуват руския президент като този, който "донесе мисията за защита Православната вяра обратно в Русия" и според сведенията нарича украинското правителство "отстъпнически режим" и "сатанински режим", който се опитва да "унищожи" Православието в Украйна и "духовните връзки на братските народи".

Тези продиктувани от Кремъл разкази идват, когато самата Русия извършва систематични религиозни репресии и преследвания в цяла Украйна, включително срещу православни християни, в опит да унищожи украинската културна и национална идентичност.

Съобщава се, че Кремъл е издал подобен наръчник за държавните медии през май, целящ да контролира разказите за потенциална предстояща украинска контраофанзива и разпространението на тези наръчници демонстрира използването на различни информационни операции от страна на Кремъл за разпространение на пропагандни съобщения и дискредитиране на Украйна на международната арена.

През нощта на 26 срещу 27 юли Русия нанесе нов удар по украинската пристанищна инфраструктура в Одеска област и тиловите райони на Украйна. Украински военни източници съобщиха, че руските сили са изстреляли две крилати ракети "Калибър", които са повредили пристанищната инфраструктура в град Одеса.

Украински военни източници съобщиха също, че руските сили са изстреляли осем дрона Shahed и че украинската противовъздушна отбрана е свалила всичките осем.

Съобщава се, че през последните дни президентът на САЩ Джо Байдън е наредил на правителството на САЩ да сподели доказателства за руски военни престъпления в Украйна с Международния наказателен съд (МНС) в Хага.

Това ще бъде първият път, когато САЩ ще споделят доказателства с МНС като част от наказателно разследване в страна, която не е част от МНС.

Руската Държавна дума одобри мерки на 27 юли, насочени към изясняване на объркването около наскоро актуализираните закони относно наборната военна служба и мобилизацията. Думата одобри нов формуляр, който ще се използва за мобилизационни призовки и ще бъде различен от бланката на призовката за набор.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук