Промените в Конституцията винаги се изваждат тогава, когато е необходимо да се измести погледа в друга посока. Имаше въпроси от страна на журналисти към президента, той тогава анонсира, че има намерение да внесе предложение в новото НС.

И след това този въпрос беше повдигнат и на дебата, който се състоя между двамата кандидати", каза преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова в изборното студио на Bulgaria ON AIR "Избори: Трето действие".

Тя припомни случая през 2005 година, когато трябваше да се адаптира Конституцията, за да може България да влезе в ЕС.

"Имаше някои случаи, в които наистина се налагаше във връзка с имунитета на народните представители, който беше доста по-широко застъпен спрямо престъпления, по които не може да се повдигат обвинения. Дори по време на мандат, невъзможността да се откаже народният представител", допълни доц. Киселова.

По думите ѝ имунитетът на магистратите е бил равен на доста високия имунитет на народните представители.

"Първо се ограничи имунитета на магистратите, част от промените за съдебната власт можеха и да бъдат извършени на ниво закон със съдебната власт, но така или иначе не можем да кажем, че са били винаги безсмислени, има и промени, които са позитивни", подчерта експертът.

Попитана дали една от промените, които се налагат, трябва да бъде индивидуалната конституционна жалба, тя отговори: "Ако погледнем в Европа - значителен брой държави вече са въвели.

Тук въпросът е, ако се отвори възможността, защото необходимост в някои случаи има. Но и другото - ако тази възможност се отвори, дали това няма да доведе до порой от жалби. Омбудсманът в последните жалби показва грижа към правата на гражданите."

Според нея е изключително важно как точно ще бъдат подпомагани съдиите и какво ще бъде вписано в Конституцията като филтър.