Доц. Пиргова: Сорос спечели за дни 160 млн. долара от българския майдан и свалянето на Виденов, докато Костов се криеше
СДС разсипа икономиката и заедно с това унищожиха цялото дясно, което в България не може да се съвземе и днес
Може да се разговаря с активни финансисти от БНБ, които много добре знаят, че правителството на Жан Виденов преговаряше с МВФ и се готвеше за подписване на споразумение за Валутен съвет. Същото това правителство беше върнало на кредиторите над 2 милиарда държавен дълг.
Свалянето на правителството на Виденов доведе до възможността на Джордж Сорос да спечели за дни повече от 160 милиона долара, както пише в много източници. Иван Костов нямаше подкрепа, и след като в САЩ през есента на 1996 г. го натовариха с мисията СДС да вземе властта, той се криеше на 10.01.1997 г. Лидерът на СДС нямаше време за сглобяване на партията СДС и идване на власт. Старият президент Желев отложи даването на мандат за правителство на БСП, което трябваше да направи на 5 януари най-късно. Но Желю Желев замина за чужбина и остави правителството на Виденов в оставка и невлезлият в мандата си президент Петър Стоянов.
В БСП битката на лобитата за приватизация се водеше от 1995 г. с пълна сила, в СДС още не бяха чули, че те ще правят приватизация, защото те са десните и те слушат правилните съюзници.
Жан Виденов беше принуден от Русия да подава оставка, защото на олигархична Русия не й трябва българска икономика. Те – руснаците трябваше да приватизират в България и направиха това с огромни приходи при правителството на Иван Костов. Още не можем да се отървем от цената на електричеството от централите на американците в „Марица-изток“. И за това ли е виновен Жан Виденов? За приватизацията, която съсипва българската икономика, САЩ на Клинтън и Русия на Елцин чудесно се разбраха. Изпълнителите от ОДС сториха това перфектно.
Всичко приватизирано беше ликвидирано и СДС е от малкото десни партии, които не създаде свой бизнес, своя буржоазия. СДС разсипа икономиката и заедно с това унищожиха цялото дясно, което в България не може да се съвземе и днес.
Защо съм написала „българският „майдан“? Той прилича на „майдан“ по политическа технология, само доколкото идваше отвън. Но той беше набързо скалъпен и пробутан отвъд Океана на българските „либерали“ почти без никаква подготовка. Либералната идеология дойде с парите на немските фондации, дясното се хранеше от Европа.
Отвъд Океана се включиха по-късно. Разбира се, всичко започна с „Отворено общество“ на Сорос, който първо разби интелигенцията и академичната общност и после сам си изработи парите с технологията, която приложи и в Русия, и в Азия. Вероятно и много други места. А технологията е проста – купуваш медии, интелигенция и изопачаваш историята и настоящето до побъркване. После правиш за месец невероятна инфлация, като изтегляш от пазара доларите, а след това със същите долари купуваш външен дълг на държавата и след нейната стабилизация го продаваш скъпо. Има подробности в схемата, но общо взето е така.
Разбира се, държавата се стабилизира с дълг от МВФ срещу социална политика и валутен борд, който държи икономиката на страната вече 20 години с намордник и тя слабее без никаква перспектива да заработи сама. Българският „майдан“, както и много други политически технологии, прилагани в България, е вероятно най-евтиният. Защото българите са известни с евтината си самопродажба. И нека се попитат мислещите как цената на долара беше 3000 лева и за един ден след 4 февруари стана 1500 лева. Тогава най-много граждани загубиха спестяванията си! Не по-рано.
Всеки си спомня как сутрин и следобед се сменяха цените! В разстояние на 10 дни! Заплатите били за 10 дни 3-5 долара! И пр. И пр. А това се говори като за цяла зима, за месеци, та ако не и за години. Все пак има значение кога, какво става и за колко време? Измислиците просто нямат край!
Приложената отвън технология беше не само евтина, но и прозрачна. Произведена отвън инфлация. Битка между партиите и вътре в партиите – кой ще приватизира. Спечели икономически Русия и политически САЩ. Имаше няколко чужди журналисти в „Радисън“, които се опитваха да поощряват с най-различни средства. Имаше острие от 100-тина души, което направи „бунт“. И имаше един средно-тежко ранен – Филип Димитров – бившият министър-председател, ранен от камък. Възможно е камъкът да е хвърлен от „полицията“. Нито Жан Виденов, нито вътрешният министър Николай Добрев бяха изобщо склонни да се употреби сила. И сила не се употреби!
Разбира се, за тези събития има много мнения. Всеки има мнения. Проблемът е да не се подменя историческата последователност на фактите. Друг въпрос е кой с каква идеология е управлявал и кой за колко е продавал България! Разбира се, за това може да се спори.
Уточнявам, че все още не съм гледала предаването „Референдум“ на БНТ за 10.01.1997 г. Вероятно това предаване ще ме опровергае в много отношения.
*Доц.Мария Пиргова е преподавател в Софийския университет, доктор по политология. Коментарът й е публикуван в сайта pogled.info и е по повод 20-ата годишнина от 10 януари 1997 година
Последвайте ни
0 Коментара: