Отражението на конфликта в Близкия Изток ще е огромно за нас. Първо защото голям финансов ресурс и от Европейската комисия, и от Съединените щати ще тръгне към този регион. Първоначално, за да подпомогне Израел, след това може би, за да подпомогне възстановяването на този регион. 

Миграцията неминуемо ще се увеличи в Европа. Буквално в следващите седмици. Това ще създаде голяма нова тема и главоболие както на българските, така и на европейските политици. Ще има и някакъв скок на инфлацията, защото този регион определя цените на енергията в целия свят.

Това заяви в ефира на Нова тв бившият финансов министър Симеон Дянков в ефира на нова, помолен да коментира какво отражение ще има военния конфликт между Израел и палестинското радикално движение Хамас върху нашата икономика. 

Заради несигурността на доставките цените ще почнат да се увеличават. Те вече са започнали да се увеличават през последните два-три дни, добави той. 

"От вчера има прогноза на големи американски банки, които се занимават с търговия на енергоресурси. Те предполагат, че на база на сегашното ниво на цените в този сектор -  ще се увеличат в рамките на 4 до 6 месеца с около 30%. Това пряко влияе на транспорт, разбира се, и в България, и в Европа. Пряко влияе и на вноса на значителна част от стоките, които използваме", обясни той.

По думите му, в страната ни може да се очаква допълнителна инфлация от около 1-1-5.% заради войната, което като се добави към наличната инфлация, вече е значително. 

Възможно ли е да се сбъдне прогнозата за 4 лева за литър бензин у нас?

"Със сигурност ще се увеличават цените на горивата, при това почти веднага. Този регион е основен износител и производител на тази продукция, включително и за Европа. Именно там ще го почувстваме веднага. Дали бензинът ще стигне 4 лева, това вече зависи от развитието оттук нататък, но нещата не изглеждат добре", прогнозира Дянков. 

Коментирайки какви мерки може да предприеме правителството, бившият финансов министър коментира:

"Следва да се каже, че това правителство, или министрите в това правителство, имат по социалистическо виждане как трябва да се подпомогне икономиката. Винаги прибягват до популистки мерки, които засилват дефицита в дългосрочен план. Затова като кажат, че ще помагат, аз започвам да се притеснявам за нашата икономика. Реално правителството не може да направи кой знае какво защото това са международни цени". 

Ако цените стигнат до 4 лева, 25-те стотинки ще помогнат минимално, добави той. 

Инфлацията за страната ни ще остане висока и може да ни попречи на влизането ни в еврозоната, смята още Дянков. 

"Последната прогноза на МВФ е, че инфлацията към края на годината ще е 8.5%. Доста висока инфлация, много над това, което прогнозира нашия бюджет. Той прогнозира 6%. МВФ не, че толкова им вярвам по принцип, но в случая са много по близки до реалността. Вече имаме данните за 3/4 за годината, инфлацията е 8.7%. Да, можем да кажем, че инфлацията вече не е двуцифрена, но все още е доста по висока, отколкото се предполагаше. Това е притеснително за нашето влизане в еврозоната", обясни той. 

"Външните фактори влияят, войната, която се очертава да е дълга и изтощителна ще смени посоката и ще започнат да се увеличават цените. В останалия свят, в Европа инфлацията е 5% средно. 

Няма да успеем да влезем през 2025 година. Трябва инфлацията ни да е наполовина на това, което ние в момента имаме - референтната стойност е 4.2%

С тази фискална политика, която не е най-добрата за влизане в еврозоната, говорим за влизане 2027-2028 година. Остават ни още няколко години, ако европейските политици не затегнат правилата", каза още бившият финансов министър. 

"Да, на някакъв етап ще успеем да влезем в еврозоната. Всъщност ние Франкфурт трябва да убедим, не Брюксел. Трябва да убедим Европейската централна банка. Няма случай, в който държава да е минала метър, така да се каже, по някои от критериите. И за България това също няма да стане", категоричен е той. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук