Ексминистър и компютърен спец доказа: С машините се извършват най-мащабните манипулации на изборите
Иска ми се да гласувам по интернет от дома си, предпочитам машинното гласуване, защото има редица предимства, но му нямам доверие, пише Марко Тодоров във фейсбук профила си
Сагата с промените в изборния кодекс приключи (засега). Смятам, че системните партии взеха правилното за мен решение - да се даде възможност на всеки да избере как да гласува и изборът да се легитимира единствено от преброените бюлетини. Аз четох мотивите на Конституционния съд на Германия по решението за забрана на машинното гласуване там и съм напълно съгласен с тези мотиви. Това пише във фейсбук профила си Марко Тодоров, бивш депутат от СДС, бивш министър на образованието и бивш ректор на Русенския университет.
Коментарът му продължава така:
"Аз създавам компютърни програми от 1972 г. до днес (пиша програми по поръчка на немска фирма). Първо ми е абсолютно неясно какво разбират под „код“. Това може да бъде код за достъп (всеки си има парола за ползване на компютърни ресурси) и може би това са някакви кодове, с които се удостоверява коректността на заложената в машината компютърна програма. Но и тук се изисква висока компететност, за да се прецени колко достоверна е тази проверка.
Иначе под код на една програма се разбира поредицата от машинни команди, с които се управлява съответният компютър. Това е поредица от двоични цифри и само малцина могат да разчетат един такъв машинен код.
Аз, на старите компютри IBM 360/370, съм го правил при търсене на грешки, но при съвременните многопроцесорни машини не знам дали има човек в България, който да може да го разчете. Това, което може да се разчете от ОПИТЕН програмист e така наречения "source" (програмата написана на компютърен език от високо ниво), която се превежда на машинния език от специални програми (компилатори).
Но и за опитен програмист, при по-сложни алгоритми, не винаги е лесно, човек да разчете коректно програма на език от високо ниво (поне за моите програми е така, защото има много висша математика). Така че опитите на някои да казват, че всеки може да види кода и да се увери в неговата коректност е абсолютна манипулация и не знам защо на някой журналист не му идва на ум да попита някой от тези политици, които били виждали кода, какво са разбрали. Много съм любопитен!!
Аз ще повторя - иска ми се да гласувам по интернет от дома си, предпочитам машинното гласуване, защото има редица предимства, но ако ме питаш, дали му имам доверие - не, нямам му доверие, защото най-мащабните манипулации могат да бъдат извършени с тези машини. За всяка секционна комисия се знаят членовете, ако нещо не е наред се знае КОЙ е виновен. Хората стоят там с имената си.
Кой е програмирал и настроил машините, кой ги е сертифицирал, кой се е убедил, че комютърните програми работят коректно и са еднакви във всичките машини - аз нито едно име не знам. Това е една група от напълно анонимни хора и ако е вярно това, че сме най-корумпираните в цяла Европа, как да вярвам на една МАЛКА група анонимни хора?
Един от ПП обясняваше, че като бил в една секция видял как някой сложил якето си върху купчина бюлетини и това изкривило вота. Никой не го попита - като е забелязал нарушение, защо не е реагирал?
Каквото и да се приказва, аз вярвам повече на секционните комисии, отколкото на машините. Ако имам съмнение в секционните комисии, то се дължи на недоверието към полическите сили, които нямат достатъчен кадрови ресурс на осигурят качествени хора за тези комисии. Там е заровено кучето!
Смятам, че ДПС предлага едно разумно въвеждане на машини за ускоряване на броенето и избягването на грешки. Но това е друга тема."
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
18 Коментара: