"Според мен цената на петрола е стигнала едно било, сорт "Бренд" на петрола се колебае около 100 долара за барел, плюс - минус и оттук насетне би следвало тенденцията да е надолу и това е всъщност важното за нас".

Това посочи пред БНР Андрей Делчев, изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация и член на УС на БСК.

"Тази тенденция надолу за нас е важна, а и за целия свят, защото независимо от санкциите, които бяха наложени на Русия заради войната в Украйна, не беше ограничена търговията с петрол и газ. 

Поради което Русия продължи да изнася, като оставям на страна политическия сигнал, но от бизнес гледна точка това означава, че няма недостиг на пазарите.

Тази паника, която се създаде от началото на войната и цената, която "избуя" най-вече между 7 и 9 март, но след това цените тръгнаха плавно надолу...", поясни още експертът.

"Недостиг на световните пазари не се получи, особено след като премина паникатацените се нормализираха. Русия е вторият най-голям износител на петрол в света след Саудитска Арабия.

 За цените на бензина и дизела бих казал, че и при увеличението на цените на петрола, и при намалението, има едно забавяне до седмица - тоест следва се рефлексът на цените на дребно на вътрешния пазар.

Само няколко вериги за бензин спекулативно се опитаха да "счупят" пазара на дизел и бензин и бяха посочени като "виновници" за кризата около 2- 3 март. Същото е и с понижаването на цените на петрола и реакцията върте в цените на дребно", посочи още Делчев.

"Веригите бензиностанции са купили тогава от търговците на едно, от рафинерията бензин и дизел на високите цени и затова е трябвало също да продадат горивото на високите цени. Това е станало.

Рафинерията преработва основно руски петрол. Не вярвам, че криза може да продължи повече от три месеца, такава, че да доведе до недостиг на горива на българския пазар, ако имаме недостиг, първо се търсят запасите от държавния резерв", обобщи Делчев.

"В момента до голяма степен пазарът е в състояние на истерия по отношение на цените на зърното, на олиото, но най-вече по отношение на цената на петрола, защото реален недостиг няма, който да оправдава преди няколко дни високата цената на петрола", коментира темата и икономистът Констанца Рангелова.

"Това е нещо нормално винаги, когато има такава геополитическа криза. Този премиум от геополитически риск винаги се вкарва в цената. Цените на газа на междурародните борси - това е глобален пазар, който се също се влияе от тази паника на пазара.

А нашите цени са вързани към междурародните пазари по същия начин. Това е важното да се каже.

И също - от една страна имаме пазар на суров петрол, от друга страна - международен пазар на бензин и дизел. В момента този пазар е изключително нажежен. Дизелът в момента на пазара на едро на международните пазари е може би с около 15 долара отгоре над петрола. И това е защото Русия е доста голям износител на дизел основно към Европа. Това води също и до някакав вид паника и на този пазар включително", изтъкна Рангелова.