Бизнесът винаги е имал интерес да финансира политическите партии , но това трябва да бъде регламентирано. Това каза Антоанета Христова, предава "Фокус".

Тя допълни, че тези спонсорирания трябва да подлежат на тежък контрол и наблюдения. „Фирмите и преди са подпомагали партиите, но този процес трябва да бъде регулиран, вниманието на медиите и гражданите трябва да бъде усилено и върху приемащите се закони“, каза още тя. Днешното решение няма да попречи на съществуването на малките партии, тях ще ги има , защото има и голям бизнес, който ще ги подкрепя, каза още тя.

„Отговорността за имиджа е това, което крепи партията и това, което привлича гласове. Имиджа на парите е основен фактор за това, дали взимаш или отказваш дарения. Тогава, когато знаеш, че има обществена санкция и нещата са видими, не ти трябва дори и горна граница на даренията. Ако някой иска да ти даде милиони и те са видими, то защо да не ти ги даде. Въпросът е той е да е с достатъчно добър имидж, който да не загрози и да не рискува имиджа на политическата партия“, каза тя.

Проф. Антоанета Христова обясни, че темата за корупцията става все по-актуална, а чуствителността на гражданите към политиците се усилва.

По думите й справянето с корупцията е труден и бавен процес, а дори доста по-развити държави от България не са се справили с проблема. Според нея приетият днес закон, с който партийната субсидия става 1 лв. на получен глас, е наказателна акция срещу тези, които преминаха границата на политическия дебат.