Преди седмица 38% казаха, че са гласували за Терзиев, оказаха се 32%. 18% казаха, че са гласували за Григорова, оказаха се 21%. Всеки 11-и човек лъже. Това не е естествено. В края на краищата ще се знае някаква истина.

Така социологът Андрей Райчев коментира в ефира на БНТ първоначалните резултати от балотажа за кмет на София. Според последните данни разликата между първия и втория - Васил Терзиев и Ваня Григорова - е по-малка от 2%, което е в рамките на така наречената статистическа грешка. 

"Това означава много силни подводни течения. Това означава, че хората са от ГЕРБ, но гласуват за Григорова и крият истината. Има огромно напрежение. Това обаче е София. В София изборите се политизират. Това не са кметски избори, те са парламентарни. Вкара се темата Путин, Украйна, вкара се темата комунизъм-антикомунизъм"  обясни още той. 

Не е лошо, но нека да видим какво става в държавата Затова ще ви представя едни цифри, гласовете без София, продължи Райчев. 

"Това са гласовете за общински съветници по партии. ГЕРБ печели 466 хиляди гласа. ДПС е втора с 223, БСП е трета със 190. ПП-ДБ в цялата страна извън София печелят 160 000 гласа. Махнете Варна и Пловдив. Ще видите 100. "Възраждане" печелят само 100 000, а на изборите бяха над 300 000. ИТН - те обаче са за пръв път на местно гласуване. ПП преди две години бе 750 000. Сега в цялата страна са 160. Има огромни размествания на пластовете", обясни Райчев. 

По думите му, това се чу и в изявлението на Борисов след обявяването на първоначалните резултати от балотажа, в което той е заявил естествената претенция на доминиращата партия с половин милион избиратели. БСП възстановява. Сега са 190, а на парламентарните имаха малко над 200 000. 

"В страната кипи нов политически процес. "Възраждане", за което се очакваше, че ще расте, не расте. Самите "Възраждане" очакваха, че ще са втора и първа сила. Но не се вижда нищо подобно. ПП спада до санитарен минимум. Само преди 6 месеца имаха 200 000 само в София", обобщи Райчев. 

"Кметът на София може да се окаже червен, което е немислимо. Нито един щаб не обявява победа. Наистина имаме нова ситуация и парализа на правителството. Никой няма да го пипне. Това правителство не е направено отвътре, не е резултат на свободна воля, то е геополитическа необходимост. Това е изискване на нашите евроатлантически партньори заради войната в Украйна. То ще загине, ако тази война спре", прогнозира социологът. 

"Те ще се пенят, ще говорят. Борисов вече говори, но няма да ги пипне. Ще ги държи до декември със сигурност", добави той. 

Имаме подмолни течения и горе изкуствена изключителна стабилност, направи още един извод Райчев. 

"Всички бяха срещу ГЕРБ, в момента всички са срещу ПП-ДБ. Ако това се пренесе в цялата страна, някой трябва да вземе спешни мерки в дясното пространство. Трябва да започне някакъв диалог. Подменя се нещо характерно за дясното, който го е подменил да си вземи поука. Защото се образува много гняв, този гняв ще помете на едни парламентарни избори и лидерите и автентично десните им партии", прогнозира журналистът Иван Брегов. 

"Правителството ще оцелее при геополитически причини. Мисля, че от страна на ГЕРБ и ДПС ще има сериозен натиск за преформулиране на цялостната сглобка, независимо от това, което ще се случи. В София сме на фотофиниш. Дори и да бъде в полза на Терзиев, разликата ще е толкова малка, че уязвимостта на ПП ще даде козове на Борисов и Пеевски за преформатиране на коалицията", изрази мнение Огнян Минчев. 

"По-важно е какво става отдолу. Очевидно е, че в страната нараства един политически вакуум. Той не нараства от днес и вчера, нараства от последните 3 години, той е свързан с кризата на политическата система. Освен това се променят много съществени идентификационни характеристики на отделните партии.

ПП-ДБ още носи етикета на дясна политическа сила по някакви причини. В София видяхме сблъсъка на две левици. Традиционната посткомунистическата, ориентирана на Изток, и една зараждаща се нова проевропейска левица, ляволиберална формация, която в крайна сметка има различни геополитически приоритети, но в някои неща се пресича със старата левица, като ценности. В София десницата почива, това е част от обяснението защо толкова малко хора гласуват", обобщи Огнян Минчев. 

"Няма пари. България направи прогнозен бюджет 100 милиарда евра. При Тодор Живков потънахме под земята защото имахме 12 милиарда дълг. Тази година правим 100 милиарда евра и няма пари, казва Борисов. Защо няма пари? Защото страшно прехарчихме, повдигнахме  пенсиите до немислими нива, вдигнахме заплати до немислими нива.

В тази люта битка за власт през цялото време се помпа популистки, а ПП просто си купи изборите. Не да раздава 50 лева на ромите. България плаща четвърт от бюджета на пенсионерите. Тоест дълга, който потопи Живков, всяка година. Никой не казва на хората да се мобилизират, че хубавото време е свършило. Обещава се всичко, само да стоят мирни", предупреди Райчев, говорейки за предизвикателствата пред политиците занапред. 

 

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук