Това е нещо хубаво, когато активността е ниска, защото означава, че няма проблем. Но нека да отчетем, че активността ще е ниска не само у нас, а и в други страни, което означава, че няма драма. Лошият момент е, че нашите граждани не искат да бъдат активни. Това заяви в студиото на БНТ ексепертът Ивайло Дичев.

,,Да погледнем реалността – завърши една изключително агресивна компания, в която имаше политически партии, които отказаха да влязат в разговора за Европа, защото щяха да излязат нелепо на фона на европейския дневен ред. За жалост имаше и спекулиране със страховете на хората'', сподели от своя страна политологът доц. Антоний Гълъбов.

Според проф. Росен Карадимов ниската избирателна активност е добра за твърдите ядра.

,,Благодарение на двете големи партии беше иззет терен, който не позволи да се появи крайнодесен играч, затова и у нас нямаше такава интрига'', посочи той.

Социалният антрополог Харалан Александров също изрази мнението, че ниската избирателна активност облагодетелства твърдите ядра на партиите.

По думите на другия гост в студиото – проф. Антоний Тодоров, ниската избирателна активност се дължи на това че хората не се интересуват от Европа.

,,Европа просто не им е интересна и това е нещо, върху което си струва да се замислим'', посочи той.