Коронавирусът е на път да разпадне държавата, коментираха пред “Труд” експерти в областта на здравеопазването и икономиката. А хаосът е предизвикан от неадекватните мерки на служебното правителство на Румен Радев. 

Драстичното увеличение на новите случаи и препълнените болници принуждават все повече компании да преминават в епидемичен режим на работа, а собствениците им признават, че губят поръчки и клиенти, като в същото време едва изкарват за покриване на фирмените кредити и текущите разходи. От седмици насам броят на заразените се движи между 5000-6000 души, а смъртните случаи за денонощие са средно по 156 души.

В деня, в който загубилите битката с вируса стигна до 310 души, служебният министър Стойчо Кацаров реши да направи флашмоб с представители на пациентски и съсловни организации и призова българите да се ваксинират. Проявата в здравно министерство предизвика стотици гневни коментари в социалните мрежи, че властите са оставили хората на произвола.


Странният флашмоб в здравно министерство с хващането за ръце, който организира Стойчо Кацаров, предизвика гнева на стотици българи в социалните мрежи

На този фон епидемиолози предупредиха, че пикът този път още не е достигнат и до края на годината смъртните случаи ще надхвърлят 30 000 (към 02 ноември са 24 309).

Проучване в цялата страна установи, че болниците масово и тихомълком са спрели плановите операции заради препълнените отделения с COVID-болни. За разлика от предишните три вълни, когато оперативният щаб официално съобщаваше за спиране плановия прием, този път кацаров предпочете страхливо да остави всичко в ръцете на шефовете на здравните заведения. В момента в “Пирогов”, ВМА, “Александровска”, “Св. Анна” в София, както и в университетските болници във Варна, Пловдив, Плевен, Стара Загора, се приемат само спешни случаи и онкоболни. Болницата в Благоевград също не приема за планови операции, а от днес така ще бъде и в Бургас.
Дори да има техника и нови разкрити легла, няма кой да обслужва тежките случаи, тъй като всички реаниматори и медицински сестри са ангажирани по отделенията.

ВМА вече съобщи, че търси доброволци за COVID-19 секторите. Недостигът на специалисти по здравни грижи в страната е около 35 000 души. Самият Кацаров призна след странния флашмоб в здравно министерство, че следващите две седмици ще са много критични.
 

Данните в графиките са от световната система worldometers

Икономистът Румен Гълъбинов: Идната година има опасност от стагфлация
Държавата трябва да продължава да предоставя незабавна ликвидност на засегнатите от кризата предприятия и граждани. И което е още по-важно, трябва да защитим работните места и жизнеспособността на фирмите. Нашият основен приоритет трябва да е здравето на гражданите, но заедно с това да гледаме и икономиката.

Икономическите последици от кризата с коронавируса са различни в различните сектори. Кризата с коронавируса е голямо сътресение за европейската и световната икономика. Ако през следващата година нивата на инфлацията са същите като сега и растежът не се е ускорил, тогава сме в стагфлация.

Д-р Стела Денчева, директор на белодробната болница във Велико Търново: Предстои крах на здравната система, ако не се затвори държавата поне за две седмици
Предстои крах на здравната система, ако не се затвори държавата. Необходим е незабавен локдаун за минимум две седмици, защото четвъртата COVID вълна ще се окаже пагубна за много хора. Локдаунът ще намали за кратко заболеваемостта, което ще помогне на всички лечебни заведения да поемат глътка въздух. Това заяви д-р Стела Денчева, директор на Специализираната белодробна болница “Д-р Трейман” във Велико Търново. “Сблъскваме се с критичен недостиг на легла за хоспитализиране. Имаме и недостиг на медицински персонал. Налага да връщаме пациенти с коронавирус, при които са настъпили сериозни усложнения, като например тромбози и други неврологични оплаквания. В същото време е налице и осезаем ръст на болните от туберкулоза”, подчертава д-р Денчева.

По думите и има моменти, в които една медицинска сестра обслужва всички пациенти, настанени в болницата.

“Колегите са изморени. Никой не иска да се присъедини към екипа, макар за специалистите по здравни грижи да се дават заплати по 2000 лв.. Към момента в белодробната болница разчитаме на 5 медицински сестри при необходими за нормалния ритъм на работа 19”, сподели още д-р Денчева.

Проф. Пенка Петрова, БАН: Няма да посмеят да обявят локдаун
Управляващите в момента не смеят да дразнят повече хората. На локдаун се гледа с много лошо око и от бизнеса, и от образователното министерство и от всякъде. Според мен няма да посмеят да обявят локдаун. В предизборна кампания сме, има страх да не бъде раздразнен електората. Това е истината. Докато не минат изборите локдаун няма да има, след това най-вероятно ще се вземат по-сериозни мерки. Ние продължаваме да се изкачваме сериозно по COVID вълната. Излязоха на светло и действително преболедувалите, които имат антитела. Ние побългаряваме зеления сертификат, ако към него се включат и тези с антитела, той няма да важи за Европа, защото там тестовете с антитела не важат.

Най-вероятно все още не сме достигнали пика, защото ако се направи една сметка и се съберат доказано преболедувалите, които са около 600 000 и ваксинираните, които са 1,5 млн. души, остава половината население на страната, което не е ясно дали са преболедували. И идва ред на хората, които мислят, че са преболедували, но не са го доказали по никакъв начин. Най-добре е тези хора да се ваксинират, за да си осигурят защита.

Д-р Нанко Червеняков, частна клиника “Сити Клиник-Свети Георги”, Монтана: Заради предизборни машинации умират стотици хора
Какво чакате, господа властимеющи? Защо се държите като щрауси? Заради предизборните ви машинации умират стотици хора! Защо не наложите 14-дневно затваряне на държавата? Защо позволявате на групи кресльовци да ви плашат и да не спазват противоепидемичните мерки, безнаказано. Къде е полицията, жандармерията и службите за сигурност? 

Защо не си изпълняват задълженията? Къде е министърът на здравеопазването и защо пасивно позволява да умират много хора! Къде е премиерът за да сложи ред в тази загиваща държава? 

Господа “политици”, и властимеющи вие сте най- грешните пред Бога и пред този народ! Вашата история е, като “Пир по време на чума”! Пирът е дърлянето ви за кокала, наречен власт, а чумата си я има и покосява хиляди майки, бащи, братя, сестри и деца! Но вие не виждате това! Очите ви са слепи за човешкото нещастие! Мислите се за богове! Апетитът ви е вълчи, а търбусите ви огромни и ненаситни! Не изпитвате нито срам, нито жалост! Убеден съм, че ще дойде ден, в който ще отговаряте за делата си! Ако не пред хората, то пред Бога! И запомнете: “Ковчегът джобове няма!” 

Лекар взема 52 лева на месец, а е консултирал и приел 15 болни
Медици настояват за връщане на мярката „COVID 1000“
Персонал в педиатрията 36 часа в контакт с положителна майка

Лекар взема едва 52 лева към заплатата си, след като за месец е консултирал и приел поне 15 болни с COVID. Това е подигравка с труда ни. За колегите на първа линия се е взело решение да им се плащат по 1200 лева, но ние всички сме на първа линия. Всеки ден сме в контакт с болни, а след това попълваме безумни протоколи, за да ни платят допълнително жълти стотинки. Обезверени сме. Тази заповед на министъра е абсурдна. За това алармираха бургаски лекари.

Незабавно да бъде върната мярката “COVID 1000” /изплащане на всички лекари по 1000 лв., с месечната заплатата/, защото медицинските екипи са на ръба на изтощението, а от месеци не получават адекватно заплащане за труда си. Това обяви д-р Борис Ангелов, който оглавява Първо детско отделение в УМБАЛ-Бургас. Всички от персонала им имат ежедневен контакт с болни, а заплащането не е адекватно, смятат лекари и сестри. Когато в Инфекциозно отделение постъпи болно дете с COVID, задължително се вика педиатър.
В останалите отделения на болницата също постъпват пациенти, които много често се оказват заразени. Д-р Ангелов обясни, че например в отделението по педиатрия в момента има положителна майка, детето и е отрицателно. Персоналът е бил 36 часа в контакт с нея. А знаем коолко заразен е Делта вариантът, коментират лекарите.

Има някаква много объркана и сложна методика за медиците, които не се водят на първа линия - за това имал ли си досег с болен и колко време, така че можеш да получиш да речем 5 лева, ако си бил при приемането, което е абсурдно, казаха още лекарите.

Медиците в морския град изнемогват, болниците са претъпкани.

Няма ремдесивир за лечение на болните 
На пожар разкриват нови 50 легла в Благоевград

В МБАЛ-Благоевград няма ремдесивир за лечение на болните. За цялата болница се изписват 60 флакона, което е крайно недостатъчно. Над 100 са болните, а тези флакони стигат за десетина пациенти. Леглата до вчера бяха свършили и това наложи областния щаб да се събере на пожар и да решава какво да прави. Съобщиха, че разкриват нови 50 легла в държавната и частна болница, които обаче ще се напълнят до края на седмицата по прогнози на лекарите. Прави впечатление, че се действа аварийно и на парче.

“В реанимацията има 10 тежко болни. Лошото е, че свършват леглата с кислород”, заяви с тревога и зам. болничният шеф на МБАЛ-Благоевград д-р Александър Костов.

Най-голям проблем за болницата е липсата на медици. Не достигат лекари и сестри. Повечето болни се лекуват в домашни условия и едва когато получат задух, тогава се търси място в болнично заведение, разказват от Спешния център.

Под домашна карантина в региона са около 5 хиляди души по данни на РЗИ-Благоевград.