"Анализът на този вот показва по-слаба избирателна активност от предишния - малко над 30%. Това е характерно по-скоро за европейски избори. Затова бих казал, че избирателите предпочетоха да си останат зрители - да гледат мача или да си почиват на морето. Този извод може да се направи и за гласуването в чужбина. Общо взето, опашки пред секциите имаше само в Гърция, където и вотът беше най-интересен", това написа в свой коментар изборният експерт Даниел Пейчев, който е член на управителния съвет на Българската асоциация по изборни системи.

"На какво обаче се дължи ниската активност като цяло? За това има няколко фактора. На първо място, че изборите се проведоха през лятото. На второ, има европейско първенство по футбол. И трето, по някакъв начин машините наистина демотивираха някои избиратели.

Извънредно в БЛИЦ! Ето ги първите официални данни от ЦИК

Факт е, че новото притеснява, трябва да мине известно време и хората да видят, че няма нищо страшно в машинното гласуване, но просто трябва да свикнат с него. Видяхме обаче, че хората вече са на море и предпочитат да си почиват", пише още Пейчев, цитиран от "Монитор".

"Що се отнася до вота във Великобритания, там нямаше опашки, но вероятно и там гласувалите са по-малко. Общо взето, активността зад граница този път не е толкова голяма. Това е парадоксът на избора - можем да дадем пример със забранения плод. Хората винаги искат нещо, когато го нямат, а когато им е осигурено - не проявяват интерес към него. Този път видяхте, че не се вдигна шумотевица и който искаше, можеше да упражни своя глас. Още повече че Англия е домакин на финала и хората там са по-футболно ориентирани.

В Турция също се наблюдава нещо интересно. Оказва се, че в секциите, в които е можело да се гласува с хартиени бюлетини, е имало голяма активност, а където е имало само машини - точно обратното. Така че, общо взето, за Турция очакваме същия или по-голям резултат от предишните избори.

Хубавото е иначе, че в чужбина машините не са дали някакви дефекти. У нас имаше проблеми на места, но не бих казал, че машинното гласуване е провал. По-скоро трябва да се направят някои изводи за проблемите, които възникнаха, за да се отстранят за следващите избори. Но общо взето, хората, които успяха да дадат вота си машинно, са доволни и споделят, че гласуването минава по-бързо от преди.

Бих казал, че ситуацията е изключително подобна на предишните избори. Този път обаче формациите ще трябва да седнат и да се разберат помежду си, за да съставят правителство. Ако още веднъж има предсрочни избори, според мен хората много ще им се ядосат.

Засега изключвам хипотезата за избори 2 в 1 през есента. Причината е, че този път имат на разположение лятото и се надявам да обсъдят повече варианти помежду си. Гледали сме този филм през 2005, когато много трудно се състави кабинет, така че трябва да се водят преговори и сериозно да се подходи към съставянето на работещ кабинет.

Вижда се, че няма как две партии да съставят правителство освен ГЕРБ и ИТН. Само те имат повече от 120 депутати математически, но едва ли ще има желание за такава коалиция. Колкото до кабинет между ИТН, „Демократична България!“ и "Изправи се, Мутри вън", има шанс за такъв кабинет, обаче ще са нужни много компромиси и предварително одобрение по много политики.

Помните и кабинета на Бойко Борисов, когато имаше правителство на малцинството. Що се отнася до ДПС, то винаги играе в центъра и по-скоро има балансираща роля. Очаквам и сега да е така.

Общо взето, за мен нямаше големи изненади на този вот, остава да видим кой ще е победителят. Това е интригата. Но така или иначе през лятото не можем да очакваме шокираща избирателна активност. Хората искат да почиват и не мислят за политика", заяви още Даниел Пейчев.