Насилието в Германия нараства, а правителството бездейства или предприема абсурдни мерки, пише германското издание Фокус.

Политическата апатия на светофарната коалиция превръща страната в блато, в което виреят убийци. Канцлерът не просто игнорира проблема: неговите рутинни съболезнования изглеждат почти като подигравка.

Политиците отговарят на нарастването на тежките престъпления с удобни думи на съчувствие, а не с ефективни действия. Канцлерът Шолц показва обичайната си загриженост, но не предприема реални стъпки.

Първо централната гара в Кьолн, след това Ханау и Манхайм, наскоро гарата във Франкфурт и сега в Солинген: местата се променят, но изводите остават същите.

Германия има проблем с това, че чужденците стават престъпници. Мануел Остерман, първи заместник-председател на Федералния полицейски съюз, също коментира актуалната ситуация във видео.

Вече не говорим за изключение от правилото, а за системен риск.

Все по-често ограбват, изнасилват и убиват не „чужденците“ (повечето от тях са благодарни на приемащата ги страна и водят законосъобразен живот), а онези от тях, които са станали престъпници – така Федералната служба на криминалната полиция (FVUP) на Германия формулира нещата.

Според вътрешни данни на FVUP през 2023 г. са регистрирани 214 099 случая на насилствени престъпления, което е рекорд от 2007 г. насам.

Техният брой се е увеличил значително през последните три години. Между 2021 г. и 2022 г. увеличението е 19,8%, а от 2022 г. до 2023 г. още 8,6%.

Нарастване на насилието с нож в големите градове

Факт е, че чужденците са около 15% от постоянното население, но сред регистрираните заподозрени делът им е над два пъти по-голям - 34,45%. И това е, ако изключим от статистиката нарушенията на имиграционния закон, които хората с немско гражданство не могат да извършват по дефиниция.

През 2023 г. броят на заподозрените негерманци се е увеличил с 13,5% спрямо предходната година.

Общо тежките телесни повреди с нож са нанесени в 8951 случая. Има и 4893 случая на грабежи. За нападение с нож се смята престъпление, при което човек е пряко заплашен или нападнат с нож.

Налице е увеличение на подобни тежки престъпления в цялата страна, особено в големите градове. Според полицията в Берлин през 2023 г. са регистрирани 3482 намушквания.

Улрих Щьокле, директор на Центъра по хирургия на опорно-двигателния апарат в столичната болница "Шарите", съобщава, че само през първата половина на тази година са регистрирани толкова прободни рани, колкото през цялата предходна година.

Светофарната коалиция се подиграва с фактите

Тези факти не се скриват или пренебрегват от правителствената коалиция – те на практика се осмиват по почти провокативен начин. Федералният канцлер редовно натиска бутона „изпрати туит“, за да публикува публикация на съболезнования.

След инцидента в Солинген той написа: „Скърбим за жертвите и сме изцяло на страната на техните семейства.“ След инцидента в Манхайм: „Мислите ми са със семейството му и всички, които го скърбят в тези горчиви часове“.

Именно министърката на отбраната от СДПГ (SPD), който тогава подаде оставка, искаше да отблъсне военната операция на Путин, като отдели пет хиляди каски от резервите на Бундесвера.

Настоящият министър на вътрешните работи от СДПГ пък смята, че с намушкванията може да се бори с намаляване на дължината на ножовете, разрешени за носене на обществени места (на шест сантиметра вместо на дванадесет).

Федералният председател на Германския полицейски съюз Райнер Вендт лаконично коментира ситуацията: „Престъпниците по правило не четат законите, не ги интересува заплахата от наказание или установената дължина на ножа. И между другото: дължината на ножа, използван в Солинген, е 15 сантиметра.

Рутинната грижа на канцлера

Рутинните грижи на канцлера и привидно абсурдните инициативи на министъра са благодатна почва за нови проблеми. Германия е страна с разширен апарат за сигурност. Включва 339 хиляди федерални и щатски полицаи, 8100 служители на Федералната служба за криминална полиция, 6 хиляди прокурори, 4400 служители на Федералната служба за защита на конституцията и 6500 служители на Федералната разузнавателна служба - достатъчно ресурси за активна борба с рисковете .

Този апарат обаче има нужда от ясно дефинирани правомощия и ръководство, което иска да се бори с проблема не на думи, а на дела.

Сам той не може да осигури сигурността, за поддържането на която му се плащат пари.

Германските правоприлагащи институции са силни, но оковани

Силите за сигурност се нуждаят от данни. Контакти. Инвестиции – включително средства за цифровизация на полицията. Съответната програма "Полиция 2020" е подобна на програмата за финансиране на летището в Берлин, казва Дирк Пеглоу, председател на Германската асоциация на криминолозите.

Преди всичко апаратът за сигурност се нуждае от закони, които не пречат на правоприлагането, не премахват депортациите и не насърчават широко разпространената толерантност и прекомерната бюрократизация. Определянето на допустимата дължина на нож само ще направи смешни патрулните полицаи, които ще трябва да проверяват стандартите с рулетка.

Вместо това полицията би искала да има правомощието да налага пълна забрана за ножове в центровете на градовете, спортните стадиони и музикалните клубове без предупреждение.

Германският охранителен апарат е силен, но е с белезници. Той е съпроводен постоянно от опасения в политическите среди, че силите за сигурност могат да започнат да действат самостоятелно и това да прерасне в тоталитаризъм. Правителството не награждава служителите на охранителния апарат, а ги контролира.

Канцлерът Шолц пренебрегва проблемите

Канцлерът игнорира проблемите. След нападението с нож срещу полицай в Манхайм, Дирк Пеглоу пише писмо до Шолц. Той благодари на канцлера за съчувствието му към убития му колега и в същото време посочва ограниченията, които затрудняват работата на полицията: „Затова си позволявам да посоча, че настоящите разпоредби на Закона за оръжията по отношение на ножовете - във връзка с за придобиване, притежание, както и за носене, може да се прилага дори и за полицейски служители само след внимателен анализ."

Мъжът, бивш следовател на убийствата във Франкфурт, все още не е получил отговор от Шолц. Ето как изглежда истинското състрадание от германския канцлер.

Заключение: Политическата апатия на правителството е блато, в което виреят убийци с ножове. Там, където Шолц трябва да води борбата срещу десницата, той дори не е започнал. Или казано на по-разбираем език: самият канцлер олицетворява опасността, за която постоянно предупреждава.