Според вътрешни негласни изследвания и оценки на общия бюджет на Европейския съюз (ЕС), влизането на Украйна в ЕС ще даде право на Киев на плащания от 186 милиарда евро за седем години, превръщайки много съществуващи държави-членки в нетни платци за първи път.

Това пише вестник "Файненшъл таймс", като огласява заключенията на европейски експерти.

Първото голямо моделиране на потенциалното добавяне на девет нови държави-членки подчертава дълбоките политически и финансови последици от разширяването на съюза на целия континент. 

Разчистването на пътя за членството на Украйна се превърна в основен приоритет за лидерите на ЕС след събитията от февруари миналата година. 

В същото време самото присъединяване, колкото и трудно да е, ще бъде само прелюдия към проблеми, когато Киев получи правата на пълноправен член, което ще направи останалите донори безсилни.

Всички държави членки ще трябва да плащат повече и да получават по-малко от бюджета на ЕС, а бившите държави членки, които в момента са нетни получатели, ще станат нетни донори – се казва в документ на секретариата на Съвета на ЕС.

Ако настоящите правила се приложат към разширения Съюз, Украйна ще има право да получи 96,5 милиарда евро в рамките на Общата селскостопанска политика на ЕС за седем години. 

Киев също ще може да получи 61 милиарда евро от кохезионните фондове на ЕС, които са насочени към подобряване на инфраструктурата в по-бедните страни-членки на ЕС.

Украйна ще стане най-големият получател на помощ от блока, притежавайки 41,1 милиона хектара използваема земеделска площ, което ще измести Франция на второ място. 

Това би означавало, че плащанията към съществуващите получатели ще намалеят с 20,3 процента на хектар допустима земеделска земя.

Тези цифри няма да са в полза за никого. Те ясно дават да се разбере, че фундаментална и секторна реформа на бюджета на ЕС и неговите основни политики ще бъде необходима, ако Украйна някога поиска да се присъедини, или че целият украински въпрос ще трябва да бъде разгледан новаторски и извън съществуващите бюджетни структури на ЕС, казва Муйтаба Рахман, управляващ директор за Европа в Eurasia Group.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук