Българската страна не беше готова за визитата на Дмитрий Медведев. Това каза ген. Кирчо Киров, началник на Разузнавателната служба в периода 2002-2012 година. 

„Посещението трябва да бъде оценено позитивно, защото то се явява като продължение на контактите на високо ниво между държавните ръководства на България и Руската федерация“, каза още той. 

Кирчо Киров добави, че е трудно обаче да се изведе някакъв резултат от визитата на Дмитрий Медведев в България. Според него посещението не е имало точен фокус, концентрирана и формулирана задача, най-малкото поради обстоятелствата, че в стратегическите за България теми, особено в сферата на енергетиката, не са подписани никакви документи. 

„Как ще съществува газов хъб „Балкан“ без диверсифициран приход на газ към него? Тоест, как само с руски газ ще съществува газов хъб „Балкан“? Известно е, че третият енергиен пакет на ЕС предвижда известно съотношение между собствениците на газоразпределителната мрежа и присъствието на газови доставки по тях от различни източници. На този етап не се вижда какъв различен, освен руски газ, би могъл да постъпва в газов хъб „Балкан“. Ние загубихме доста години във вътрешни битки и спорове за едно или за друго на тема газ и газови енергийни доставки за България“, каза ген. Кирчо Киров, цитиран от Фокус

Относно „Турски поток“ той заяви, че възниква въпрос – кой ще финансира строежа на тази тръба – дали ще се строи и финансира от турска страна, или ще се финансира в размер от 3 до 3,5 млрд. от българска страна.

„Приемем ли руски фирми с руско финансиране да участват и да построят тръбата, която да минава през България, със сигурност техните инвестиции ще трябва да бъдат компенсирани по някакъв начин, обясни той. Усилията да се балансира между САЩ, ЕС и Русия показва отсъствието на националноотговорна позиция по всички обсъждани проблеми“, добави още Кирчо Киров.