Градусът на напрежението между страните в Близкия изток стремглаво се увеличава. Това каза ген. Кирчо Киров, началник на Националната разузнавателна служба в периода 2002-2012 година, цитиран от Фокус.

Изказването му бе по повод отношения на излизането на САЩ от ядрената сделка. 

„На първо място трябва да се следи ситуацията между Иран, Саудитска Арабия и Израел", посочи Киров. 

Според него американският президент Доналд Тръмп със своите действия заявява мощна подкрепа за страните от Близкия Изток, които са противници на споразумението. 

Европейските страни имат за задача от тук нататък да поддържат жизнения тонус на ядрената сделка, свидетелство за което беше визитата на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон в Белия дом.

„Например, германският бизнес е изключително заинтересован, защото той заема от порядъка на 40% от общоевропейския бизнес с Иран. От друга страна, Иран беше направил една огромна поръчка за малко над 100 самолета „Еърбъс“ на Франция. Сега изпълнението на тази поръчка се оказва пред угроза, защото възобновяването от САЩ на техните санкции към фирми и холдинги, развиващи бизнес с Иран, ще се отрази и на техните европейски партньори“, коментира ген. Кирчо Киров. 

Той допълни, че на този етап е трудно да се мисли за изграждането на обща европейска военна стратегия. Причината е, че всяка една страна от ЕС защитава своите политически виждания поотделно. 

„От друга страна създаването на военни сили на Европа ще означава, че те не трябва по никакъв начин да се дублират с тези на НАТО, което може да се окаже проблем", каза още ген. Киров. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!