Георги Първанов разкри ужаса на идея №1 на Слави, размаха пръст на Манолова, а на Борисов...
Мажоритарният вот на Трифонов ще консолидира мутрите в страната, със застрашаването на енергийните проекти се прави грях към България и Бойко да не влиза в Битка с Радев за президентското кресло
Това заяви президентът Георги Първанов /2002-2012 г./, помолен в ефира на bTV да направи паралел между сформирането на Тройната коалиция между Царя, БСП и ДПС, и сегашните усилия на новите партии в парламента да излъчат кабинет.
Той даде своята оценка за трима министър-председатели.
За царя – Симеон Сакскобургготски той каза пред бТВ: „Разумен, мъдър политик с европейски авторитет.”.
За Станишев бих предпочел да не коментирам. Но той бе приемлив за партньорите от Тройната коалиция, каза Първанов. А за Бойко Борисов оценката му бе: „Решителен и досега е решителен, със замах решава проблемите и с още по-голям замах отменя решението си.”
Първанов разказа как е проектирал Тройната коалиция. Формулата 8-5-3 не беше лоша, когато става дума за разпределението на министрите, лошо бе че тя се проектира във всички сфери на властта, стана една либерализация, но и феодализация на властта. Всеки си огради територията, тя стана недостъпна да останалите и провеждаше своя политика, каза Първанов.
Георги Първанов даде висока оценка за ролята на ДПС и неговия днес почетен председател д-р Ахмед Доган. Ако не беше г-н Доган и ДПС не се разви в тази посока, може би нашата стабилност и междуетническите отношения щяха да изглеждат по друг начин, категоричен бе Първанов.
Според него и Ахмед Доган и Симеон Сакскобургготски са били стабилизиращ фактор в Тройната коалиция. Винаги можеха да се разберат, каза Първанов. И допълни: „На фона на това, което се случи след 2009 г. не мисля, че това е най-лошият мандат.”.
Първанов съобщи, че когато през 2005 г. е дал третият мандат на ДПС, всичко е било доизкусурено предварително, имаше подписано предварително споразумение. Когато дадох мандата на Станишев, в президентството бяха и Ахмед Доган, и Симеон Сакскобургготски, те се явиха като единна коалиция, съобщи Първанов.
Какъв кабинет ще има?
"Би трябвало подкрепата за новия кабинет да е стабилна, защото влезе ли се в режим на плаваща, тематична, инцидента подкрепа, това не е трайно, не е стабилно, не е перспективно. Може да изпаднем в политическа криза", продължи Първанов.
Какво е лошото в новите избори?
"Предсрочните избори са демократичен механизъм, но ако влизаме от избори в избори. Това означава нестабилност. Аз съм за промяна. Аз съм са стабилност в промяната", каза той.
Мажоритарната система в два тура
"2008 година на форум, в който участваха всички парламентарни и непарламентарни партии, обосновах идеята за засилен мажоритарен елемент при смесена система. Винаги съм подчертавал това. Накрая заявих, че ще предизвикам референдум с изборите. И се измисли този вариант.
Всеки мажоритарно избран кандидат да бъде от един избирателен район. ГЕРБ сбра всичко. Чувал съм упреци от стана на Позитано по мой адрес, че загубата е по вина на президента. Борисов щеше да спечели и без тези 30 депутата. За мен би могло да бъде 50 на 50. Специалистите да кажат", каза Първанов.
"Не приемам мажоритарната система, защото искаме да изгоним мутрите където и да са. Не ви обещавам, а ви гарантирам, че ако във всеки избирателен район трябва да се избира по един мажоритарен кандидат, ще се консолидират мутрите, олигарсите и ще си излъчат своя кандидат. Шансове ще имат само двете най-големи партии и всичко приключва. Не съм съгласен с този вариант", бе категоричен президентът.
Как се справя Радев
"Засега е сдържан. Разбира се изтърва или съзнателно пусна една реплика в своето слово по повод началото на парламента, затова, че каквото и да правят, той е готов със служебно правителство, което звучеше като закана. Но след това намали оборотите и сега звучи конструктивно", коментира Първанов.
Новите партии
"Те имат своето минало, но сега са в друга ситуация. Все ми се струва, че макар и бегло от нашите контакти със Слави Трифонов, че и в него има държавническо мислене. Някои от обкръжението му са доста по-радикални или крайни. Трифонов е със силен инстинкт, надявам се държавнически. Много ми се иска нещата да се случат и с участието на ИТН в позитивна посока. Те могат да рушат, без съмнение. Парламентът може да приключи на мига, ако те кажат. И президента, ако иска, няма да може да помогне. Но каква е перспективата", коментира държавният глава.
При това той зададе въпроса, ако на следващите избори, ако ситуацията е сходна, какво ще се случи? Ще има ли трети избори? Всичко е възможно.
Първанов одобри намеренията за ревизия на управлението, но и силно разкритикува нахлуването на Мая Манолова в "Булгартрансгаз" и каза, че това застрашава бъдещето на страната.
Ако се направи ревизия на Южен поток, какво би се случило?
"Аз съм за да се реализират и двата потока. Аз съм автор на идеята за икономическата ревизия на прехода. За да бъдем честни. Не може да има двойствен подход. Твърдя, че за Южен поток, колкото имам представа, най-вероятно няма да излезе нищо. Допускам, че и за Балкански поток не може да има такива очаквания. Очевидно това е част от кампанията , за да може да се разчисти сметката с предишните управляващи.
Да предупредя. Ако някой си е наумил, че с тази атака, с това влизане в "Булгартансгаз", да компрометира проекта и по този начин да го спре, поема голям грях към България. без енергетика не може да развиваме голяма и силна икономика", каза Първанов
Първанов коментира и идеята Борисов да се кандидатира за президент.
"Тук, на балканите, тия рокади са се случвали. Не ме лишавайте от правото да бъде премиер, в кръга на шегата. Теоретично, всичко е възможно, но не знам кого визирате. Ако имате предвид Борисов и потенциалния сблъсък с Румен Радев, би било интересно, но не винаги интересното е добро за страната.
Бих препоръчал на премиера Борисов да не влиза в такава битка", изрази мнение той.
Последвайте ни
11 Коментара: