"Който купи ЧЕЗ-България ще трябва да направи огромни инвестиции в пълната замяна на мрежата, която е амортизирана. Чувал съм този аргумент от самите ръководители на ЧЕЗ в България. Това разкри в "Денят на живо" по Канал 3 Здравко Попов, бивш посланик на България в Чехия.
 
"Този, който купи тези активи, ще бъде малко в неизгодна позиция да се занимава в началния период с тези инвестиции. Защото, ако не ги направи, наистина има опасност мрежата да започне да се руши поради амортизация и изчерпване на нейната годност", предположи дипломатът.
 
"Самата мрежа, която ЧЕЗ са закупили през 2004 г., има период на годност, правена е преди 50 и повече години. Тя има износваемост и след един период от време тя трябва да бъде заменена изцяло - с нови кабели и нови връзки. Което означава огромна инвестиция - дори нямаме представа каква огромна инвестиция", сподели Здравко Попов.
 
Той добави, че знаел от предишния мениджър на ЧЕЗ, че "някъде в периода след 2015 и 2016 г. вероятно ЧЕЗ ще търсят начин да напуснат България, да продадат активите си."
 
"Те правеха непрекъснато инвестиции при присъствието си тук, но това не бяха фундаментални инвестиции, а, да ги наречем, кръпки на определени места, където наистина мрежата бе кризисна и имаше опасност да спре тока", припомни Здравко Попов.
 
Бившият български посланик в Прага изтъкна, че висшето ръководство на групировката ЧЕЗ редовно се среща с политически елит на страната, защото компанията е огромна и със сериозни позиции в чужбина.
 
"Чешките мениджъри на ЧЕЗ са много високо ниво, затова снимки на големи бизнесмени на Чехия с политици  на Чехия са нещо нормално, те са част от големия естаблишмънт на държавата, управлявайки такива огромни активи с такива огромни приходи", подчерта Здравко Попов и добави също, че с подобна икономическа мощ ЧЕЗ се е превърнал и в "много важен фактор на външната политика на самата чешка държава".
 
Той даде пример с интереса на ЧЕЗ към енергийната система на България, който не се ограничавал само към електропреносната мрежа. 
 
"Когато купи ТЕЦ Варна през 2006 г. ЧЕЗ имаше голям интерес да стане инвеститор, не само проектант, и на АЕЦ Белене. Те играеха за Голям шлем - покупка на мрежата, на най-голямата ТЕЦ и, заедно с това, да бъдат големите инвеститори и участници в проекта АЕЦ Белене", върна се 12 г. назад Здравко Попов.
 
Целият изключително интересен и поучителен анализ на дипломата за тежестта на ЧЕЗ в бизнеса и политиката на Чехия - вижте във видеото:

 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!