Военната операция на Русия в Украйна може да бъде катализатор за "погребението" на хегемонията на САЩ и края на господството на долара в света, според статия на китайския "Global Times".

Според автора на статията Вашингтон е планирал да използва конфликта, за да отслаби Москва и да получи икономически и политически ползи, както и да създаде пречки пред Европа за постигане на стратегическа автономия. Политиката на санкции срещу Русия обаче не беше подкрепена от много държави-членки на ООН.

„Неутралитетът на повечето страни и региони несъмнено нанесе удар на Съединените щати и западните страни, които са свикнали да решават каква геополитическа позиция трябва да заемат другите държави. <...> Ерата, в която Съединените щати можеха да диктуват как да се водят глобалните дела, приключи. Различни доминирани от САЩ институционални договорености, включително хегемония на долара, неизбежно ще отпаднат.

В интервю за изданието Шенг И, професор от университета Фудан в Шанхай каза, че сега САЩ контролират Европа с помощта на НАТО, но алиансът е изправен пред трудности.

„Блокът с мозъчна смърт ще продължи да се сблъсква с дълбоки структурни дефекти в бъдеще, тоест НАТО, което не може да се бори. Тогава какъв е смисълът на неговото съществуване? — попита Шенг И. Наблюдателят също така предположи, че в бъдеще Китай и Русия ще трябва да бъдат третирани едновременно.

В сряда китайският външен министър Ван И по време на среща с руския външен министър Сергей Лавров нарече ситуацията в Украйна резултат от години на противоречия в сигурността на Европа и резултат от манталитета на Студената война. 

Лавров от своя страна обяви намерението на Русия, Китай и техните съмишленици да вървят заедно към многополюсен и справедлив световен ред след резултатите от „сериозен етап от историята на международните отношения“.

Миналия четвъртък заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев обяви края на еднополюсния свят, воден от Съединените щати. На 16 март външният министър Сергей Лавров обяви епохална битка за бъдещия световен ред. 

„Това е съдбовен момент, това е епохален момент в съвременната история, защото отразява „битката“ в най-широкия смисъл на думата за това как ще изглежда световният ред“, каза руският външен министър.