Истина е, че банките успяват да се възползват от някои закони, за да получават облекчaващи процедури за себе си. Също така е и факт, че банковата дейност е много рискова. ЕК е направила бележка на 24 януари, че има нередности и несъответствия между нашето и европейското законодателство, които са в ущърб на потребителите.

Това каза в предаването "Лице в лице" по bTV проф. Гарабед Минасян, макроикономист, бивш член на УС на БНБ за предложения законопроект от омбудсмана за ограничаване на правомощията на банките. "За последните години има средно по три поправки на ГПК. Поправките в Закона за кредите пък са средно по четири на година. Мен ми е интересно как се правят тези поправки и промени? Явно хората, които са призовани да вършат тази дейност, не си разбират много от работата. Не може на година да се правят толкова много промени.

През последните 3-4 години ние сме нетен износител на капитал. Това означава, че ние изнасяме повече средства за богатите и развитите държави, отколкото те внасят в България. Това показва, че очевидно има капитал, който се произвежда в България, но инвеститорите не искат да инвестират у нас. Всичко това е свързано с некачественото функциониране на родните институции", разкри проф. Минасян.

"Няма равнопоставеност между държавата и отделните граждани. ако държавата има да взима нещо от някой гражданин, ще си го вземе. Обратното е свързано с много трудности и протакване. За съжалени същото е положението при банките и клиентите. Законодателят винаги пипа много внимателно", каза още икономистът.