Това е Законът за регистрация на чужди агенти Foreign Agents Registration Act, действащ в САЩ от 1938 година. Мисля, че е един изключително полезен закон, който осветлява лицата, медиите и партиите, финансирани (или според американците - корумпирани) отвън - нещо задължително за една здрава държава.

Това пише в свой коментар Ирини Зикидис, публикуван в Труд. 

Та в тази връзка не разбирам протестите срещу такъв закон както в България, така и в Грузия. 

Та американците са умни хора, защо да не последваме техния пример и да въведем един важен за националната сигурност закон?

Грузинският вариант на закона е доста по-мек от американския. Грузинците искат да бъдат осветени всички организации, които получават над 20% от доходите си от чужбина (докато американският закон изисква осветляване на каква да е сума), грузинският закон касае медии и юридически лица, които не се занимават с търговия (докато американският закон визира медии и всички физически и юридически лица).

Понеже съм семпъл човек, нека попитам - какъв е точно проблемът да се знае кои са организациите, чиито пари идват от чужбина?

Защо това е проблем? Защо НПО и фондациите скачат срещу закон, който осветява милионите, които получават за "гражданската си позиция"? Нали казват, че всичко е прозрачно и отчетено до последния цент? Защо? Какво ги притеснява?

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук