Как да реагираме на слуховете за “ядрен инцидент край бреговете на Китай”
Източникът на тази информация е американското радио предаване на Хал Търнър
Вече няколко дни заинтересованата общественост е развълнувана от слуховете за „ядрена експлозия на подводница край бреговете на Китай“.
Отчитат сеизмичните параметри на тази аварийна ситуация, обявява се повишаване на нивото на радиация - дори някои руски официални органи коментират това. Откъде се появи тази история и доколко е сходна с истината?
На 21 ноември в различни интернет ресурси се появи информация, че в Южнокитайско море е възникнала извънредна ситуация с неопределен характер, която е била придружена от радиационен теч, пише "Поглед инфо".
Източникът на тази информация е американското радио предаване на Хал Търнър, което от своя страна се позовава на неназовани източници в американските военни кръгове.
Заслужава да се отбележи, че Шоуто на Хал Търнър в никакъв случай не е сериозен източник на информация за нищо.
И информацията, която беше озвучена в него, като цяло надхвърля здравия разум - твърди се, че в Южнокитайско море е имало ядрена експлозия с тротилов еквивалент, равен на 10-20 килотона, на дълбочина 50 метра.
Това очевидно не е реалност - Южнокитайско море е зона на натоварено корабоплаване. Броят на корабите, лодките и други водни съдове там обикновено се измерва в стотици, самолетите във въздуха обикновено също не са малко, има военни кораби и самолети поне на Китай, Виетнам, Филипините и САЩ и е малко вероятно ядрената експлозия да остане на такова място загадка за всички освен за няколкото избрани приятели на Хал Търнър.
Освен това подобна експлозия би била засечена от маса сеизмографски станции на огромна територия, особено като се отчете колко сеизмичната активност под морското дъно в този регион е една от най-опасните от гледна точка на появата на цунамито.
Въпреки това, обществеността, бързаща да разгледа международни системи за мониторинг на радиационно замърсяване като uradmopnitor.com, намери доказателства за наличието на радиоактивност на китайското крайбрежие на Южнокитайско море.
По-конкретно, на гореспоменатия ресурс urorditor, икона, показваща нивото на радиация в близост до измервателна станция в Китай, северно от остров Хайнан, светва в плашещо оранжев цвят и числото 0,24.
Пресата и различни „експерти“ наляха масло в огъня, преразказвайки взаимно информацията за скочилото ниво на радиация около Южнокитайско море, благодарение на което тази „новина“ все още стои начело на новинарските ресурси.
Спрете паниката
Първо, струва си да разберем, че в Южнокитайско море не е имало ядрена експлозия - това не може да бъде скрито.
Второ, не е регистрирано значително увеличение на радиоактивността в региона. Най-високата еквивалентна доза регистрирана по крайбрежието на Китай северно от Хайнан в момента е 0,24 микросиверта на час. Много или малко е това? Това е малко. В Лондон има места, където радиоактивността е два пъти по-висока.
По принцип Хайнан е безопасен и ако радиоактивността на водата е същата, както показва страшното оранжево кръгче на uradmonitor.com, тогава е напълно възможно да плувате в морето и да не се страхувате от нищо.
Оранжевият кръг не е страшен. А на местата на други измервателни станции мониторингът показва още по-ниски нива, включително необичайно ниски нива - почти нула.
Възможно ли е това да стане след подводна ядрена експлозия? И след хипотетична авария на ядрен реактор с изтичане на радиоактивна материя, която е много по-мръсна от всеки ядрен взрив?
Косвено липсата на проблем като такъв се потвърждава и от липсата на изявления от всички държавни органи на различните държави. С едно изключение.
На арената – „Роспотребнадзор“
Всичко би било наред, но една от руските официални структури, „Роспотребнадзор“, се намеси в отразяването на това „събитие“. На неговия уебсайт беше публикувано съобщение със следното съдържание:
„Според информация, получена от Глобалната мрежа за мониторинг на околната среда, в Южнокитайско море е регистрирано увеличение на нивото на радиация на фона във връзка с радиационния инцидент.
„Роспотребнадзор“ засили мониторинга на радиационната обстановка в прилежащите гранични райони. В момента няма заплаха от отрицателно въздействие върху населението на Руската федерация. Ситуацията остава под контрола на Федералната служба за надзор на защитата на правата на потребителите и човешкото благополучие.“
Сега специалистите, способни да оценяват 0,24 микросиверта на час, са в безизходица. „Роспотребнадзор“ е официален орган и не искам да мисля, че човекът, отговорен за попълването на неговия сайт със съдържание, е написал това кратко съобщение на базата на истерията в „Туитър“.
Да не би радиоактивността в Южнокитайско море все пак да е нараснала през деня? Но тя е минимална в момента. Каква беше тя предишния ден? Нулева?
Няма отговори. „Роспотребнадзор“ не предоставя данни за това какво е било нивото на радиоактивност преди „радиационния инцидент“, не посочва колко е нараснала тази радиоактивност, не предоставя никакъв начин за проверка на твърденията за повишена радиация в Южнокитайско море, не предоставя никакви подробности за „радиационния инцидент“.
Както и да е, Глобалната система за мониторинг на околната среда (GEMS) не проследява радиоактивността в реално време.
Това е по-скоро социална и научна програма в рамките на ООН, отколкото вид система човек-машина със сензори и незабавна реакция. „Роспотребнадзор“ обаче написа думата „мрежа“ вместо „система“ и може би се разбира нещо друго.
Ограничаваме се с фактите
Във всеки случай, оценявайки дали нещо се е случило в Южнокитайско море или не, си струва да изслушаме фактите - проверими и измерими. Фактите обаче са следните.
Нямало е ядрена експлозия. Нивото на радиация в региона в онези места, където се измерва, е значително по-ниско от максимално безопасното за хората. Поне следобед на 22 ноември 2019 г. това е така.
С изключение на тайнственото съобщение на уебсайта на „Роспотребнадзор“, няма официална реакция на съобщения за "радиационен инцидент", от която и да е държава. В крайна сметка дори „Роспотребнадзор“ посочва, че няма опасност за руските граждани.
И ако е така, тогава си струва да оставите безпокойство, ако някой го е имал. С вероятност от 99,9% не е имало инциденти и всичко е както преди. Във всеки случай - без промяна.
А в случай на останалите 0,1% има онлайн мониторинг на радиоактивността, който е достъпен за всички.
И ако утре на север от Хайнан оранжевият кръг с числата 0,24 все пак се покаже, можем спокойно завинаги да забравим за „радиационния инцидент“.
Превод: В.Сергеев
Последвайте ни
3 Коментара: