Тези хора от гетата живеят в друг свят - това е факт, и който твърди, че те са едни редови български граждани, той лъже: те не се държат така дори и помежду си. Това заяви в "Денят на живо" в Канал 3 Карлос Контрерас от ВМРО.

"Това са хора, за които законът не значи нищо. Заради някакъв слух те са способни да убият човек - имаме проблем и това е мястото на тези хора въобще в обществото. За мен тяхното поведение показва някаква форма на социопатия. Някаква снимка, показаха в махалата, става повод за кървава вендета по улиците", поясни той.

Той предложи да не се използват изрази като "да се успокои", "да се потуши" напрежението и обясни защо: "Защото политиката на мирното съвместно съществуване не работи. Трябва да се тръгне към решаване на проблема с гетата. Казусът с Асеновград не е нова картинка. Така се случва, когато държавата излезе от един определен квартал или територия, и остави там някакви етнически главатари".

Според него държавата не прави нищо в тези махали, а само стои отвън и регистрира престъпления, или пише в тетрадката колко ученици имало в училище.

"На избори някои много успешно ги преброяват в избирателните списъци", добави той.

"Действията на полицията след побоя в Асеновград не е била адекватна", заяви още Контрерас.

"В първите часове махалата трябваше да бъде затворена, в нея да влязат икономическа, криминална полиция. Оказа се, че там има хора, които се занимават открито с ислямизъм. Един от задържаните се оказа замесен в делото за радикален ислямизъм в Пазарджик. Тук се отваря и нов пласт - за радикализацията в гетата. ДАНС само регистрира. А трябва като институции в обществото да преминем от съзерцатеност към действия", каза още той.

За решаването на проблема обаче не достигат хора и сили заради липсата на кадри в МВР.

"Проблемът се решава с хора на терен - всеки ден. А МВР или няма средства, или няма време. Решението за ВМРО е едно: МВР да влезе на терена. Но моето мнение е, че темата за заплатите в МВР е решена преди да бъде зададена: няма как да очаквате някой за 600 лева да виси по 24 часа по улиците", каза Контрерас.

"Силните държави инвестират много в сектор сигурност - да не взимаме само лозунгите от тях. Не са и само заплатите - години наред редовите полицаи не усещаха подкрепа от вишестоящите си началници. Най-лесното бе да се уволни някой офицер или полицай, намесен в скандал. 

В момента министър Радев има исторически шанс да промени този подход - как тези служители да работят на терена, когато се дават противоречиви заповеди и само чакат да им забият ножа отгоре", сподели той.

И добави:

"Връщам се в началото - работа на икономическа полиция. Тези хора се държат така, защото имат някаква форма на подкрепа на местния лидер - икономическа, политическа.

Ето защо предлагаме специализиран екип от прокурори да отиде там - има такава практика, както беше в случая с Враца със смъртта на момчето, починало след побой."