По ред причини е размита вътрешната структура на българските организации. В момента се ориентираме по формата. Това заяви социалният антрополог Харалан Александров в студиото на „Панорама“ по БНТ.

Политологът Страхил Делийски каза, че българските партии не са в добра кондиция: „Няма българска политическа партия, която да каже, че може да артикулира големи разломи в обществото и че е автентичен защитник на социален интерес.“

Има опит за ясно полагане на границите и обособяване на ясен образ според двамата анализатори. Те определиха кандидатурата на президента Радев като силен ход: „Той поема лидерството по собствената си номинация.“

Това е символен акт на разделяне на добро и зло според Делийски, но той вижда технически проблем: „Какво ще се случи като го видим да връзки мандат на тези, които нарича „зло“?“

Според Александров този ход на президента има възможност да внесе напрежение между него и БСП, защото Радев би могъл да бъде конкурент на Корнелия Нинова за лидерското място в партията. 

Голямата драма на опозицията е, че тя разказва себе си през битката с Борисов. Българското общество има нужда от позитивен политически разказ, категоричен бе Делийски.

Той допълни, че опозицията казва само „не“, но не и „да“. Трябва разказ, който да обясни каква България ще има след Борисов.

Александров описа годината като гореща в политически план: „Нужно е обединение, за да бъде победен Борисов.“ Единственото различно от сегашното е отрицанието на Борисов според социалния антрополог: „Общият знаменател между опозицията е омразата към ГЕРБ.“

Делийски анализира политическата ситуация като невъзможност за политически диалог: „Ниското доверие в институциите означава, че те не могат да регулират обществените интереси.“.

Според него за по-голяма част от избирателите политиката е далечно и дистанцирано поле: „Това не е от вчера. Проблемът е, че политическият елит не разбира собственият си интерес по тази тема. За да бъде елит, той трябва да съхрани себе си.“