По време на форума „Армия-2017” заместник-министърът на отбраната Юрий Борисов съобщил, цитиран от warfiles.ru, че проверка в боя в Сирия преминали общо над 600 образци въоръжения и военна техника. В реална обстановка е проверено съответствието на техните реални характеристики с посочените в паспортите и техническите описания. Огромното мнозинство от оръжията демонстрирали отлични качества и за тяхната покупка МО вече е сключило нови договори с производителите.
Борисов обаче отбелязал: „От редица образци трябваше да се откажем, защото практиката показа, че те не издържаха изискванията, които предявихме към тях”.
 
В началото на годината военният министър Сергей Шойгу представи на журналистите по-конкретни данни: от демонстрираните за първи път 162 нови или модернизирани образци само 10 са условно бракувани. Това не е окончателната им присъда, на производителите е предоставено правото да си доработят техниката и да получат шанс на добро серийно производство в бъдеще.
 
Безспорно издържаха изпита в Сирия ударните вертолети Ми-28Н „Нощен ловец” и Ка-52 „Алигатор”, крилатата ракета „Калибр”, свръхдалечната крилата ракета Х-101, противотанковият ракетен комплекс „Корнет” (пробиващ броня с дебелина 140 см), реактивната система за залпов огън „Солнцепек”, основният боен танк Т-90АМ.
 
Коя техника не е издържала сирийското изпитание не е казано ясно и категорично. Назовани са не конкретни образци оръжия, а видове въоръжения. И по-скоро несполучливите въоръжения могат да се предположат на базата на изключването, сиреч за кое не се чуват похвали или се правят намеци. Например близкият до МО вестник „Ведомости” съобщи, че военните очаквали повече от програмното осигуряване на Су-34 и Су-35.
 
Най-очевиден претендент може би е комплексът за отбрана „Витебск”, инсталиран на самолети и вертолети. Юрий Борисов през пролетта съобщи, че по резултатите от сирийската кампания всички са доволни от системата за отбрана на Ка-52 „Алигатор”. Миналата седмица обаче той заяви, че вертолетът ще бъде модернизиран и на първо място ще бъде сменен комплексът „Витебск”.
 
По време на интензивното използване на Ка-52 в Сирия през пролетта Борисов не можеше да прави признания за слабости, които ще ползват терористите. Сега положението е променено. При това производителят корпорация „Радиоелектронни технологии” (КРЕТ) вече е подготвила модернизирана версия на „Витебск”, в която са отчетени исканията на военните и тя ще бъде внедрена в производство още следващата 2018 година.
 
Комплексът открива зенитни ракети от стотици километри. Откривайки заплахата, той генерира смущения и създава лъжливи ориентири за ракетните глави за самонасочване от всички типове (радиолокационен, топлинен, оптически).
 
От КРЕТ обяснили, че модернизацията няма да засегне системите да откриване, лазерно облъчване и генериране на електромагнитни смущения. Ще бъде разширена обаче номенклатурата на „разходните средства”: изстрелвани и буксирани ловушки (капани), включително предаватели на смущения с еднократно използване; лъжливи цели с аеродинамични качества; универсални многоспектърни пиропатрони с повишена ефективност посредством управляеми програми на горене.
 
Предположения се правят и по отношение на ракетите с въздушно базиране. По метода на изключването може да локализира неудовлетворение от неголямата далечина на стрелбата (до 10 км) по отношение на противотанковата ракета „Вихрь-М”.
 
Със сигурност се нуждае от „освежаване на апаратурата” разузнавателният самолет Ил-20.
 
Превод и редакция БЛИЦ