Управленското танго не върви много гладко. Важното е обаче, че в обществото има едно усещане за облекчение, след като бе постигнат така трудно намереният компромис и се стигна до редовно правителство. Това заяви социологът Елена Дариева от Агенция "Насока".

Елена Дариева, Снимка: Личен архив

Тя отбеляза, че имаме паритет в правителството и по-ярка поляризация. 

"Имаме два големи субекта, които увеличават шансовете за взаимен контрол, което води до по-голямо напрежение. Този кабинет на ротационен принцип не разполага с обичайните 100 дни, когато искаме да оценим как работи едно правителство", поясни тя, цитирана от БНР.

Според нея по-сериозният проблем е в разделението на обществото. Социологът смята, че ако кабинетът успее да изпълни 2-3 ключови задачи - Шенген, еврозона, съдебна реформа, това ще донесе кредит на доверие от страна на избирателите, но ще възстанови и усещането за ред и предвидимост

"Местните политически сили са изключително важен вододел тази есен", коментира Дариева. По думите й те ще дадат различна политическа тежест и вероятно ще нарушат вътрешната симетрия. 

"За ГЕРБ и ДПС тези местни избори са особено важни, защото те имат какво да отстояват и какво да губят, подчерта тя". Според нея еврозизборите ще са вторият голям тест на национално ниво

"Правителството "Денков-Габриел" е правителство на компромиса", напомни социологът.

"Общественото внимание ще бъде приковано върху тези два политически субекта. Местните избори минават под знака на случващото се в тези два лагера, което устройва и двата", смята тя.

В този смисъл Дариева изказа мнение, че до местния вот няма да станем свидетели на "развод", т.е. на падане на кабинета. "Все пак ако не се подобри комуникацията между двете коалиции в управлението, няма как да вървят нещата", поясни тя.

"Паритетът, който бе постигнат на тези избори, породи необходимостта от създаване на нови съюзи", продължи с коментара си Елена Дариева. По думите й този процес е мъчителен. 

"Президентът Румен Радев от своя страна през последните години натрупа прекалено много власт през служебните правителстваВ момента, в който губи тези механизми на власт, нормално е да бъде прекалено рязък. 

Това преяждане с власт и действията му, които бяха на ръба на конституционните му правомощия, доведоха до щетите, които той понесе електорално в персоналния си рейтинг", поясни Дариева. 

За "Възраждане" тя отчете, че партията е във възходящ електорален тренд. Според нея това е партията, която най-успешно сърфира върху вълната на антисистемния радикализъм. 

"Тя е на път да се превърне във фаворит на всички български граждани, които са гневни на партиите, на управленския елит, а те не са малко.

С хоризонта на местните избори на есен забелязваме, че "Възраждане" ще играе значима роля на равнище местна власт. Те може да се окажат значим балансьор", смята още социологът.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук