Днес ръководството на БСП се събра на поредния си решителен пленум, в който поема по пътя към избор на нов председател на партията. Битките кой да овладее социалистите текат вече повече от година и половина. Сега големият въпрос е дали новият лидер ще се избира от цялата партия, каквото е желанието на хората около настоящия лидер Корнелия Нинова или от конгреса, както държат от вътрешната опозиция.

А до този избор се стигна след поражение от ГЕРБ с катастрофална разлика от близо 7 %. Така ГЕРБ стопи восъчните криле на устремилата се към върха на управлението Корнелия Нинова, като я свали отново на земята. Европейските избори вместо да станат начало на промяната, както се заричаха привържениците на Нинова, дадоха начало на червения вятър на промяната на "Позитано” 20.

Още на заседанието, което преподреди листата за европейските избори, стана ясно, че Нинова вече е изтървала юздите на Националния съвет. Тя беше бламирана от своите другари, които ясно показаха, че лустрацията на Сергей Станишев и ловът на хората с партиен билет повече няма да бъдат толерирани.

Сега целта на Корнелия Нинова е да се яви на общопартийни избори, защото е убедена, че тя има доверието на обикновените партийни членове. Ако изборът е на конгрес, тя също има шансове, но победата ще й излезе твърде скъпо. С обещания, които ще трябва да даде на структури, които да застанат зад нея. Засега Нинова има и още един коз – опозицията срещу нея изглежда твърде разединена, без ясен водач или човек, който да има толкова висок авторитет, който да обедини различните лобита в БСП.

Но дори в тази ситуация социалистите продължават със самоубийствените си акции. Личната вендета срещу президента на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев продължава. Сигнал за ново напрежение е фактът, че водачката на листата, човекът с най-много лични преференции в БСП, Елена Йончева изчезна от светлината на прожекторите повече от седмица до вчера. Когато каза, че е имало необосновани очаквания за смяната на властта. И призна, че пред БСП има много работа, за да спечели избори, които не са мажоритарни.

Йончева обаче не беше избрана за водач на българската делегация на евродепутатите социалисти. Острието на кампанията на БСП, която вадеше документи и снимки за зайчарници, свинарници, братовчеди, записи на министри беше осезаемо дръпната назад. Може би това е оценката на БСП за провала в кампанията.

Социалистите обаче са в спирала от гафове – завърнаха се в парламента със заявка да работят не за нещо друго, а за промени в КПКОНПИ и утвърждаването на Лаура Кьовеши за нов европейски главен прокурор.

Това звучи ли ви като социалистически приоритети? В този момент ДПС просто хвърлиха стръвта, като заговориха за намаляване на ДДС върху храни, лекарства и книги. И едва тогава в БСП се усетиха, че докато карат в консервативната лента и излъчват послания идентични с тези на бутиковата "Демократична България”, в лявата лента може да ги изпреварят в посланията. И поискаха авторство върху идеята за ниско ДДС.

Следващият капан, в който социалистите отново сами влязоха, беше свързан с партийните субсидиии, информация пусната не къде да е, а в "Шоуто на Слави”. И улисани в искания за оставка на Владислав Горанов, пропуснаха, че БСП също е сред облагодетелстваните с милиони. А счетоводителите на "Позитано” 20 просто са приемали траншовете, без да си дават сметка, че получават повече.

Заговориха за държава, която граби и просто подадоха сервис на Бойко Борисов, който внесе проект за намаляване на субсидията от 11 лв. на 1 лв. Предложение, което от ГЕРБ бяха подкрепили след референдума организиран от екипа на същия Слави Трифонов.

В тази ситуация БСП реши да се сниши, като не участва в гласуването и не подкрепи това предложение в бюджетната комисия. От няколко седмици БСП влиза от капан в капан. Хем протестират срещу злоупотреби с европейски пари, хем се оказва, че техни близки също са се облажили с къщи за гости. Хем са против субсидиите, хем не искат да се разделят с тях.

Може ли с подобна тактика и предложения БСП да бъде припозната като алтернатива? Която да сложи край на статуквото? И най-вече защо хората не повярваха на социалистите? Въпроси, на които БСП трябва да си отговори на конгреса другата седмица.

През това време може би шоуто ще влезе в политиката. За да обере протестния вот. А дали това ще бъде алтернатива, може би е твърде рано да се каже. А на "Позитано” шоуто тепърва започва. И на практика ще извади БСП от играта като алтернативен играч.