Данните са ретроспективни. Смъртните случаи вървят с 21 дни назад. Тоест това, което имаме като смъртност е от седмицата около 20-и октомври. Това показва науката епидемиология. Тогава имахме около 1200 случая. 

Това заяви в ефира на Нова телевизия относно размаха на К-19 у нас математикът и експерт по управление на кризи Петър Велков. 

"Сега имаме 3-4 пъти по-високи стойности. Това означава, че смъртността ще се увеличава. Тази седмица ще е по-висока смъртността с 50% от миналата седмица. Другата още 50% по-висока от тази, а по-другата 70% по-висока смъртност", апокалиптично предрече той.

"Скоро ще минем стабилно по над 100 смъртни случая дневно и ще задържим тези стойности. После ще станат 150 случая и ще стигнем до 200 случая дневно. Зависи какви мерки ще се взимат. Не се знае и колко хора ще имат достъп до болнична помощ", каза той. 

"Когато се вземат мерки, трябват поне 14-28 дни, за да се види ефект от някои ограничения", коментира математикът. 

"Скоро ще се види ефект от промяната в обществото. Много хора вече имат познати с К-19 и ще се промени общественото поведение", смята експертът. 

По думите му ние сме се провалили като общество, защото не сме спазвали елементарни мерки. 

Според него здравната система тотално изнемогва и затова са нужни по-строги мерки. "Трябва да се затворим, за да овладеем ситуацията. Ако следваме изчисленията на Витанов и схемата му 1 към 8, то само в София до януари при възможно най-ниската смъртност биха починали 4500 човека", каза той. 

По думите му е важно след локдаун как ще се отвори после. "Важно е обществото да спазва елементарни мерки. Така могат да се спазват нормални нива на заразата. Най-добрият пример е Финландия", смята Велков.

"Системата на образование трябва да излезе за 21 дни в дистанционна форма на обучение. Това е ключово. Неадекватно обаче е да работят баровете, а училищата не. Трябва да има ограничение и на заведенията. Имаме по 15% заболеваемост при учителите. Скоро няма да има кой да преподава на децата дори и онлайн. Леталитетът е много висок", казва той.

"Трудно е в момента да се правят акуратни изчисления за дълъг период от време. Няма проследяване и тестване в България. Не знаем каква е реалната ситуация тук. Различни математици дават различни схеми за смятане и не се знае коя е правилна. Ситуацията е ужасяваща. Много хора ходят с температура на работа, за да не я загубят и се правят на здрави", каза Велков.

"Хубавото е, че много хора се тестват с антигенни тестове и си остават вкъщи, ако те са положителни", каза той. 

"Леталитетът сред лекарите е голям. Губим светила, които десетилетия няма да можем да възстановим. В определени области с десетилетия няма да има кой да лекува хората. Трябва да вземем мерки, за да контролираме ситуацията", завърши Велков.