Идва времето да се сбогуваме с Барак Обама. По този повод редица американски вестници анализират в последните дни от президентството му неговото политическо наследство и онова, с което ще се запомни 8-годишното му управление, предава БТА.
Според калифорнийския "Лос Анджелис таймс", с някои свои последни ходове Обама се е опитал да си надене костюма на "ястреб" - нещо, което най-малко му приляга по редица идеологически и исторически причини, особено като се има предвид, че той е вече на изходната врата на Белия дом. След като припомня, че през всичките тези години в отношенията с най-сериозния американски външнополитически противник - Русия, той е следвал принципа "да не бъде провокирана" Москва, последното му решение да изгони 35 руски дипломати е твърде нелогично, отбелязва вестникът. Този завой на 180 градуса авторът обяснява с желанието на Обама да постави натясно своя наследник - Доналд Тръмп.

Въпреки абсолютната липса на доказателства, че руснаците са се намесвали с компютърни атаки и са повлияли на резултата от американските избори, сред демократите все повече се насажда легендата, че тяхната кандидатка Хилари Клинтън е загубила заради измами. Затова наложените от Обама санкции са тема, която той дълго ще трябва да премисля след оттеглянето си, добавя "Лос Анджелис таймс".

Ще имат ли тези санкции някакъв сковаващ ефект върху Тръмп, пита риторично всекидневникът. И отговаря: малко вероятно! Путин явно не се хвана на въдицата, предпочитайки да изчака изтичането на мандата на Обама. А когато Тръмп положи клетва (след 15 дни), той ще има повече инструменти за влияние върху Путин именно благодарение на това, че Обама се опита да се направи на "лошото ченге". Да, за новия президент ще бъде политическа уловка да отмени санкциите веднага, след като встъпи в длъжност, но той отдавна е обещал да подобри отношенията с Русия и това няма да бъде нещо неочаквано. Това ще укрепи позициите му, заключава "Лос Анджелис таймс".

Друг влиятелен вестник "Чикаго трибюн", коментирайки политическото наследство на Обама, директно, още в заглавието, поставя въпроса: обединител или разделител е той? Авторът на статията припомня първата голяма политическа реч на Обама още през 2004 г., когато той пламенно заяви: "Ние не сме "червени (гласуващи за демократите) щати" или "сини (гласуващи за републиканците) щати", ние сме Съединените щати на Америка".

И думите му бяха посрещнати с бурни аплодисменти, открили пътя за бляскавата му политическа кариера.
Днес, 12 г. по-късно обаче, президентът е обект на значителни критики отляво от активисти на движението на граждански права, които смятат, че той не е инициирал никакви програми специално насочени към социално неравнопоставените чернокожи американци.

А ако оставим настрана темата за расовото неравенство, поддръжниците на Обама са разочаровани и от това, че той често е следвал центристка линия, отивайки на безпринципни компромиси по такива ключови социални въпроси, като закона за всеобщото здравно осигуряване, станал известен като "Обамакеър" и други, които сега Тръмп и републиканците се готвят да отменят, пише "Чикаго трибюн".