Милионите повличат Костов и "Агнешките главички" към пропаст! Ще е приятна ли играта, която им обяви Бойко Борисов?
В ексклузивно интервю за БЛИЦ от вчера бившият главен прокурор Никола Филчев изнесе стряскащи данни и факти за мафиотската приватизация - държавата е разпродала активи за 30 млрд. долара, а в хазната й са се върнали само 3 млрд.
Основателен аргумент бившият главен прокурор да е обект на мащабна кампания по дискредитирането му във времето, в което се опитва да изправи виновниците пред съда.
И към днешна дата "Агнешките главички" блеят срещу Филчев, но фактите, които представи пред медията ни са изковани с железни аргументи.
Аферите с фондациите
Определят аферата "Сапио" като "айсберга" на корупцията. На 24 март 1992 г. с личното разрешение на тогавашния министър на финансите Иван Костов, фондация "Сапио" осъществява безмитен внос на стоки. Фондацията е собственост на бившия депутат от СДС във Великото народно събрание Ясен Златков. Въпреки че разрешението е парафирано като "еднократно, по изключение", фондацията го размножава и с него внася няколко големи пратки. Ясен Златков успява да внесе в България стоки за около 5 млн. долара. Прокуратурата образува проверка, но Костов избягва отговорността. Той твърди, че е имал правно основание да издаде разрешение за внос. Аферистът от "Сапио" бяга в чужбина.
Отново в зората на демокрацията е създадена и друга скандална фондация - "Демокрация". Години по-късно, когато Костов е начело на партията и държавата, срещу него са отправени обвинения от руския бизнесмен Майкъл Чорни, че е бил изнудван да преведе пари на фондацията. Чорни е изгонен от България със заповед на верния и до днес на Костов, известен с емблематичния си прякор "Гном", бивш директор на Национална служба сигурност Атанас Атанасов, сега депутат от ДСБ. Дълги години шеф на фондация "Демокрация" е друг верен на Костов Гроздан Караджов. А интересът на настоящия парламентарист към фондациите изобщо не е намалял, още повече, че в наши дни те се финансират и с европейски средства.
"Агнешките главички" - от виното и стъклото, до зелената енергия
Аферите на фондациите са повече от скромни на фона на схемите, по които се прибират цели фабрики и производства, които поставят основите на кръга "Агнешките главички", прераснал по-късно в задкулисния кръг "Капитал". Някогашният син депутат Никола Николов влиза в политиката чрез близките си връзки с Иван Костов, с когото се познават от Икономическия университет "Карл Маркс".
През Костовото управление името на Николов се свързва с приватизацията на стъкларския завод "Диамант"- Разград, с "Каолин" и ред други държавни предприятия. След като става обект на прокурорски обвинения, Николов почти изчезва от публичния живот. Залязването на бившия син депутат е само привидно, защото на негово място изгрява звездата на днешния милионер Прокопиев, който ръководи шепа кафяви издания.
Роденият в Разград "капиталист" повече от успешно поема щафетата от "агнешката главичка" Никола Николов. Нещо повече, двамата продължават да въртят бизнес със зелена енергия.
Началото на "Капитал"-а
Работническо-мениджърските дружества, осигурили алибито за грабежите при Костовата приватизация, позволяват на младежите по това време - Иво Прокопиев и Филип Харманджиев - да се превърнат от начинаещи журналисти в заможни капиталисти.
Още в първата година на управлението на Костов, РМД купува изба "Дамяница". За шеф на завода е назначен Филип Харманджиев, един от издателите на флагмана на задкулисния кръг "Капитал", което пръска помия срещу всеки, който им е неудобен. За покупката на винзавода са платени 60 000 долара кеш. Останалата сума до 1,5 млн. долара вероятно е платена с дългосрочни държавни облигации.
Освен, че Министерството на промишлеността, ръководено по това време от "Мистър 10%", намалява стойността на сделката от 3 на 1,5 млн. долара, в избите на завода остават около 2,4 млн. бутилки вино, достатъчни не само, за да покрият сумата, нужна за покупката на "Дамяница", но и да превърнат в милионери новите собственици. Въпреки многобройните нарушения по приватизационния договор, няколко години по-късно "Дамяница" изцяло е завзет от кръга "Капитал".
Още по-скандален е начинът, по който в ръцете на фамилия Прокопиеви, отново при управлението на Костов, се оказва единственото на Балканите предприятие за полезни изкопаеми "Каолин". Вместо на външен инвеститор, който предлага 20 млн. долара, "Каолин" е приватизиран от РМД, което придобива 75% от предприятието срещу 7,2 млн. лева, от които едва 10% са платени в брой, а останалите в компенсаторки. След поредица от увеличения на капитала, година след покупката на предприятието в началото на 2000-та година, 83,33% от "Каолин" става собственост на "Алфа финанс" на Прокопиев.
Сделки, като тези за "Дамяница" и "Каолин" изстрелват кръга "Капитал" на водещи позиции. Контролираният от компаниите му пенсионен фонд "Доверие" също е бил обект на множество проверки по сигнали на Комисията за финансов надзор за злоупотреби.
Едва ли е случаен фактът, че тогавашният ръководител на КФН Стоян Мавродиев и главния прокурор Цацаров бяха превърнати в мишени от кафявите издания от кохортата на "Капитал".
В това време Костов обикаля телевизионните студия и хленчи, че не е откраднал и пирон от приватизацията, а отрочетата от лабораторните му проекти се опитват да замитат следите му със захаросани приказки.
Оскотялото от глад българско общество, обаче е наясно със схемите, които го поставиха в челото на негативните класации и едва ли ще остане безучастно.
Преди предсрочните избори лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пожела "приятна игра" на "Агнешките главички". Ще е приятна ли играта им докато усещат хладните затворнически стени, тепърва ще разберем!
Ивайло КРАЧУНОВ
Последвайте ни
0 Коментара: