Министър Маринов: Политиците да не си играят със страховете на хората!
Площадките в Елхово, Любимец и Малко Търново се изграждат за евентуална мигрантска криза. Ние имаме ангажимент да изградим такива кризисни центрове. Това обяви министърът на вътрешните работи Младен Маринов, като така отвърна на обвиненията от страна на Елена Йончева и БСП, че се готви изграждането на бежански центрове и съответно заселването на бежанци в страната ни.
"По отношение на справяне с тази криза, България е важна граница на Европейския съюз и Европейската комисия отпусна 160 млн. евро, които са за тази цел. Ние имаме ангажимент да изградим такива кризисни центрове. Уточнявам, че става въпрос за кризисни центрове и готовност за взаимодействие при кризи с миграционен натиск. Това, че ние сме овладели натиска по българо-турска граница и по зелената граница с Гърция, не означава, че в световен мащаб тази заплаха е отпаднала. Знаете колко бежанци и нелегални мигранти има в Турция", обяви Маринов и отново изтъкна, че площадките се изграждат със средства от ЕС.
"Дали ще приемаме мигранти от Западна Европа, категорично мога да кажа, че в участието ми в Съвет по вътрешни работи и правосъдие, това е една от основните теми, защото към момента действа регламентът Дъблин, но се работи по общо решение за политиката на убежище на ЕС. В това общо решение се обсъждат 7 акта и нашата позиция, която е твърдо отстоявана и съвпада с държавите в нашата ситуация, като Малта, Гърция, Кипър и Италия, които имат проблем с първа граница, е категорично да се приеме общоевропейско решение - пакет, за да гарантираме на страната ни при евентуална криза отговорностите, които имаме и това, което ще свършим за страните в ЕС ще имаме съответна солидарност от страните, които не са в първа линия", обяви Маринов.
"Аз съм изразил позицията на МВР, премиерът също категорично заяви пред министъра на вътрешните работи на Германия, че България държи тази позиция. Добре е всички политици да проверят България каква позиция заема. Предлагам да не се играе със страховете на хората. Наистина това е проблем, за който ние много малко можем да влияем в световен план. Когато ни дойде на границата ние трябва да сме готови за решаване. Искам да убедя хората, че мислим за тяхната сигурност и не искаме да допуснем кризата през 2014 и 2015 г. Тези площадки се изграждат за евентуална криза", категоричен бе Маринов по време на брифинг, на който бе отчетена дейността на "Гранична полиция", като изтъкна, че миграционният натиск към страната ни значително е намалял, особоно в сравнение с 2014-2015 г.
Той коментира и казуса с проверката на Европейската агенция за борба с измамите (ОЛАФ) и проверката на поръчка за 20 милиона лева за закупуване на 290 високопроходими автомобила.
"Има такова разследване. Ноември месец идва комисия от ОЛАФ, началото на 2018 г. също идва такава комисия. Разследването е по сигнал, който е пуснат до ОЛАФ. Ние оказваме пълно съдействия, даваме възможност да бъде проверено абсолютно всичко. Разпоредил съм на дирекциите, които се занимават с обществени поръчки да оказват пълно съдействие с документи и достъп до информация", заяви министърът на вътрешните работи, като изтъкна, че не знае кой е подал сигналът до европейската служба.
Вчера зам.-министърът Красимир Ципов обяви, че въпросната обществена поръчка е сключена от служебния кабинет под ръководството на Пламен Узунов. От президентството обаче отрекоха тази информация и обявиха, че поръчката е отпреди служебното правителство и е завършена след него.
"Да не бъдем обвинявани в некоректно поднасяне на информация, обществените поръчки са публични, предлагам ви да потърсите информация на сайта на МВР. Там са абсолютно всички срокове и дата, кога е обявена обществената поръчка, изпълнители и дати на обжалване", заяви Маринов.
Изграждането на възпрепятстващото съоръжение и надграждането с техника за наблюдение даде резултати и миграционният натиск по българо-турската граница е значително по-малък в сравнение с 2015 и 2016 г. Не така стоят нещата с българо-гръцката граница. Налага се да предислоцираме сили и средства, за да гарантираме сигурността и на тази граница, поясни още министър Младен Маринов. Вътрешният министър присъства на годишния отчет – анализ на Главна дирекция „Гранична полиция“. Това съобщиха от МВР.
Той изрази категоричната позиция, че миграционният натиск е овладян, но в световен мащаб тази заплаха не е отминала. Във връзка с направения отчет на ГДГП, министърът отбеляза и положителните показатели в борбата с контрабандата на структурите на главната дирекция.
Данните от анализа показват, че през 2018 г. обстановката на държавната граница продължава да бъде динамична по отношение на незаконната миграция в резултат на политическата нестабилност и хуманитарната криза в Близкия Изток и Африка.
През отчетния период най-динамична на вход оперативната обстановка продължава да бъде по българо-турската граница. Регистрирани са опити на 5311 граждани на трети страни да преминат на вход, което е намаление с 23 % спрямо 2017 г. Задържани са общо 350 лица от трети страни, което показва намаление с 46 % в сравнение с 2017 г. На вход извън граничните пунктове на българо-турската граница са задържани 187 лица от трети страни. На ГКПП на вход на българо-турската граница са задържани общо 163 лица, от тях задържани 73 лица са били укрити (в товарни автомобили – 46, във влак – 25, в автобус – 1 и в лек автомобил – 1), 82 лица са използвали преотстъпени или неистински документи и 8 лица са направили опит да заобиколят граничния контрол на ГКПП.
6 пъти повече в сравнение с 2017 г. са опитите на граждани на трети страни да влязат незаконно на българо-гръцката граница. Българските гранични власти са задържали 293 граждани на трети страни. След като са установили наличието на български патрули и постове по линията на границата, 4354 лица са се завърнали самостоятелно във вътрешността на Р Гърция.
Наблюдава се намаление на миграционния натиск на изход със 74 % спрямо 2017. През 2018 г. на изход са задържани 634 граждани на трети страни при опит за незаконно преминаване на държавната граница. Най-натоварена на изход продължава да бъде българо-сръбската граница, където са задържани 393 граждани на трети страни.
През 2018 г. на изход на българо-румънската граница са задържани 186 граждани на трети страни.
През 2018 г. на ГКПП са издадени 3557 отказа за влизане в страната на граждани на трети страни, които не отговарят на условията за влизане в ЕС.
Не са допуснати да излязат от страната 3506 лица. Най-голям е броят на недопуснатите да излязат от страната деца без пълномощно от родител – 1434, следват лицата с невалидни документи – 786, с наложено ограничение за напускане на страната – 586, без документи – 518 и др.
На ГКПП са установени 11 432 лица и 223 МПС , обявени за издирване.
През 2018 г. общият брой на водените досъдебни производства е 1815. Налични са данни за 450 осъдени лица.
През 2018 г. в ГДГП са образувани 87 досъдебни производства за извършени престъпления по чл. 280 и чл. 281/каналджийство/. Към наказателна отговорност са привлечени в качеството на обвиняеми 112 лица, предимно граждани на България – 55 и Турция – 27. Направени са опити за превеждане на 707 лица, от които преобладават гражданите на Ирак – 320 и Афганистан – 209.
През 2018 г. продължиха опитите за пренасяне на големи количества цигари без акцизен бандерол през границата на страната. Служители от ГДГП (самостоятелно и в съвместни операции) са участвали в задържането на общо 1 262 826 кутии цигари, което е с 50 % повече в сравнение с 2017 г.
През 2018 г. на границите на страната са установени и задържани 12 кг хероин, 75 223 кг канабис , 106 кг марихуана и 123 кг синтетични наркотици. Най-голямо количество наркотични вещества са задържани на българо-македонската граница – общо 63 129 кг канабис.
Визуалното и техническо наблюдение способства за получаване на изпреварваща информация в оперативно уязвимите участъци по държавната граница, придобиване на предварителна информация за движението на лица и групи в близост до държавната граница, както и за своевременното насочване на наземните патрули с цел осигуряване на ефективно противодействие на нелегалната миграция. Осъществени са общо 193 специални задачи за въздушно наблюдение на държавната граница, което е почти четири пъти повече в сравнение с предходната година. Изпълнени са 58 полета с хеликоптерите на СОВН за други случаи на МВР.
Последвайте ни
0 Коментара: