След като десетилетия наред китайците масово се преселваха от селата и малките градове в големите мегаполиси, в последно време започва да се наблюдава и обратната тенденция.

Застаряващото население, повишаването на цената на живота и новите бизнес модели, като онлайн търговията, карат част от работниците мигранти да се завръщат в своите родни места, пише CNBC.

След пандемията от COVID-19 милиони китайци не са се завърнали на досегашните си работни места в големите градски центрове, показва статистиката. Все още броят на работниците от провинцията, работещи в мегаполисите, е с близо 2.5 милиона по-нисък, в сравнение със същия период на 2019 г.

Според анализаторите тази тенденция може и да се запази в следващите години, тъй като много хора не могат да си позволят да плащат високите цени на наемите и вноските по жилищните кредити в големите градове.

Освен това много от тези вътрешни мигранти вече са на възраст. Делът на тези над 50-годишна възраст се е удвоил за последните 12 години и вече достига 26%.

Държавната политика също допринася за ограничаването на притока на хора към мегаполисите. Строгата система за получаване на жителство означава, че много от работниците от провинцията, които пребивават в големите градове, нямат достъп до здравеопазване и образование, както и възможности за покупка на жилище.

В същото време по-малките градове и провинции инвестират в инфраструктура, за да привличат таланти и да стимулират икономическия си растеж.

Все повоче хора търсят реализация в дигиталната икономика. След пандемията много компании осигуриха на своите служители възможността да работят дистанционно, така че постоянното им присъствие в централните офиси в големите градове вече не е необходимо.

Дигиталните услуги вече заемат дял от над 33% от брутния вътрешен продукт на страната, а броят на интернет потребителите в селските райони се е увеличил с 50 милиона души през последната година.

Според някои икономисти обаче завръщането на мигрантите в родните им места може да увеличи неравенството в Поднебесната империя. В малките градове цената на живота е по-ниска, но същото важи и за заплатите, както и за цялостния стандарт на живот.