Експерт коментира сложните отношения между България и съседна държава. Най-важното е максимално силната външнополитическа активизация и максимално силното говорене и обясняване на нашата позиция, каквото липсваше през последните години.

Това заяви пред БНР за отношенията между България и РСМ Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.

"Ние се държахме като сърдити момичета, които казваха – ние сме членове на ЕС и не даваме обяснения на кандидати за такива. Това наше държание ни навреди много повече, защото другите западноевропейски партньори не разбират нашата позиция", каза той.

Запитан има ли президентът Румен Радев по-различна визия от лидерите на ПП за отношенията ни с Република Северна Македония, Милен Керемедчиев коментира, че настроенията в България по-скоро съвпадат с позицията на президента Радев.

"Но трябва да отбележим, че наистина следващата година натискът върху България, особено от Съединените щати, ще бъде изключително силен. Има поредното изказване в американския Конгрес в тази посока", предупреди той.

По казуса с Крим и изказването на държавния глава Румен Радев по време на дебатите с проф. Анастас Герджиков преди балотажа Керемедчиев отбеляза, че това е предизборно изказване за определен електорат. Според него реакцията на Украйна е била нервна, защото властите там се чувстват предадени от САЩ и Европа.

По темата за изборите и гласуването на българските изселници в Турция Керемедчиев подчерта, че напрежението не е прецедент.

"По никакъв начин не трябва да подценяваме това, което се случи, но то не е за първи път. Знаете, че дойдат ли избори, турската страна се активира и започва много сериозна агитация, смесена с наченки на намеса във вътрешните работи на страната ни. Не за първи път възникват такива политически напрежения между Турция и България по време на избори.

Тази политика на Турция не е насочена единствено и само към България. Турция води доста агресивна политика, когато става въпрос за защита на нейните интереси и на малцинствата, които са мюсюлмански, в различни точки на Европа", каза Керемедчиев.