Насочена ли е американската ПРО в Европа срещу Русия и Китай?
Някои специалисти не споделят опасенията на Министерството на отбраната на РФ
От министерствата на отбраната на Русия и Китай смятат, че възможностите и потенциалът на разгръщаната глобална система за ПРО на САЩ и нейният европейски елемент, в частност, надхвърлят потребностите на Вашингтон от защита.
По думите на първия заместник началник на Главното оперативно управление на Генералния щаб Виктор Познихир Северна Корея едва е стъпила на пътя за създаване на балистични ракети, а Иран, срещу когото, според изявленията на Вашингтон, е насочен европейският елемент на ПРО, не може да представлява заплаха след постигнатото споразумение за развитие на ядрената програма на Техеран.
"Под предлог за противодействие на севернокорейската и иранската "ракетни заплахи“ се разгръща система, предназначена на първо място за борба с руските и китайските ракети“, каза Познихир.
Размяна на обвинения
Но някои от руските военни специалисти не споделят опасенията на Министерството на отбраната на РФ. В частност, академик Алексей Арбатов, директор на Центъра за международна безопасност към Института за световна икономика и международни отношения, смята, че ново моделиране просто не е правено.
"Това е поредната размяна на политически обвинения между Русия и Запада“, каза той за "Руски дневник“. Според експерта американската системата за ПРО в Европа, базирана в Румъния и Полша, не ограничава възможностите на ядрения арсенал на Русия.
"В базите не са разположени най-съвременните противоракетни комплекси. Нито по скорост на прихващане, нито по далечина на поражение те ще могат да прихванат в случай на конфликт нашите МБР, които летят през Северния полюс“, казва Арбатов.
С него е съгласен и военният експерт на "Известия“ Дмитрий Литовкин. "На този технологичен етап системата за ПРО в Европа не представлява особена заплаха за ядрените сили на РФ. Активният (началният) стадий на полета на ракетните комплекси "Топол-М“ и "Ярс“ е с продължителност, по-малка от 5 минути. За това време в наши дни няма как с противоракета, изстреляна от Полша, да се порази най-близката база на МБР в Саратовска област (835 км южно от Москва)“, каза той за "Руски дневник“.
Изявленията на руските военни се случиха няколко дена, след като на 9 октомври НАТО обвинени Москва за ескалацията на напрежението с Алианса. В частност, става дума за прехвърлянето на ракетни комплекси "Искандер-М“, способни да изстрелват ракети с ядрени бойни глави, в Калининградска област. Алексей Арбатов смята, че заявлението на ГЩ на РФ е политически отговор на критиките на НАТО.
От какво се страхува Русия и как това да се реши
Противоракетите SM-3 са разположени в шахтите на универсалните пускови установки, които също така могат да бъдат оборудвани с американски крилати ракети от типа Tomahawk с обикновен боен заряд.
"Елементарно споразумение за проверка с кратко време на предизвестие би могло моментално да реши всички наши разногласия. Трябва просто шахтата да се отвори и да се види какво там има. Разликата между SM-3 от Tomahawk е видима дори за хора, които не са специалисти“, казва източник на "Руски дневник“ във военно-промишления комплекс.
Какъв е руският комплекс, критикуван от НАТО
"Искандер-М“ е приет на въоръжение преди 10 години, през 2006 г. Далекобойността му достига 500 км. Ракетите от тази система се управляват в продължение на целия им полет до целта.
По думите на военните експерти това позволява траекторията на боезаряда да бъде непредсказуема и затруднява поразяването му от противоракетната отбрана на противника.
Освен това, системата "Искандер-М“ е приспособена за употреба на високоточните крилати ракети Р-500.
Последвайте ни
0 Коментара: