National Review нарече американския суперразрушител Zumwalt „истинска катастрофа”
И той се оказал напразно харчене на пари, защото задачите му могат да се изпълняват и от други действащи кораби
Още през 2006 г. Сметната палата на САЩ обърнала внимание на Конгреса, че цената на опитния екземпляр внезапно се вдигнала до 3 млрд. долара. Но и това се оказало недостатъчно. Третият по ред кораб вече струвал 4,2 млрд. долара, а за четвъртия американските данъкоплатци ще се бръкнат в джобовете за 7 млрд. долара.
Авторът на публикацията счита, че спуснатият на вода кораб го „заплашва многомилионна модернизация”. Най-много Фреденбург се възмутил от скорошно изказване на представител на американските ВМС: „За усъвършенстване на кораба ще отиде още много време, а за бойно използване той ще бъде годен едва в далечно бъдеще;”
„Беше много неловко да наблюдаваме как нашият „чудо-кораб” спря в панамския канал и не можеше да помръдне” – пише коментаторът. Той счита, че катастрофалната ситуация с качеството на инженерните решения се наслагва към абсолютно безотговорното отношение към бюджетните дотации. „Никой не носи отговорност за огромните разходи, а корпорациите, занимаващи се с разработката на кораба, продължават да получават милиарди долари, независимо от изоставането от плана и ниското качество на крайния продукт” – счита журналистът. При това Америка „продължава да плаща, макар всичко да сочи, че проектът се провали”.
„Този разрушител е истинско бедствие”, обобщава Майк Фреденбург. Журналистът се позовава на мненията на военните експерти, които считат, че нито една от инженерните особености на „Зъмуалт” не е намерила реално изпълнение, а кораби, вече намиращи се на въоръжение в американските ВМС, с не по-малък успех могат да изпълняват специфичните задачи, за които е предназначен „чудото-разрушител”.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: