• Кирил Петков в 7.38 часа сутринта пробва да изпревари вносителите на идеята за връщането на пристанище „Росенец“ на държавата
  • Делян Пеевски: ПП умуваха дали да подкрепят идеята, а през „Лукойл“ се финансира войната на Русия в Украйна
  • Бойко Борисов: Яростна съпротива имаше от ПП относно тръбите и особения управител

Урок по не-коалиционна култура се проведе днес в Народното събрание. От рано сутринта съпредседателят на ПП Кирил Петков, под ръка със съпредседателя на ДБ Атанас Атанасов даде кратък брифинг в кулоарите на парламента. Темата – предложение държавата да си върне контрола върху пристанище „Росенец“, което сега е отдадено на концесия на руската компания „Лукойл“. А интересно подбраният час – 7.38 часа сутрина, даваше знак, че предстои поредната пиар акция.

Поне в началото така изглеждаше – че ПП правят крехък опит да стъпят върху чужда идея. Няколко часа и две политически изявления по-късно обаче, нещата изглеждаха доста по-различно.

Към днешна дата ситуацията с „Лукойл“ показва, че ПП е много склонна на поведение, което демонстрираше и при предишното си управление. Защото след като само преди ден от ДПС и ГЕРБ са предложили държавата не просто да си върне контрола върху пристанището на „Росенец“, но и да вкара свой представител в „Лукойл“, Петков още от рано сутринта се пробва да играе солова акция. С която тактически да се прокара идеята само за пристанището, но без да се стига до това държавата да има свой човек в руската компания.

„Това е инициатива, която изработихме заедно с ГЕРБ, ДБ веднага се включиха да я подкрепят, а ПП умуваха и казаха „после ще я подкрепим“. Днес с изненада наблюдавам, че е тяхна инициатива. Това не е така“, заяви пред журналисти в кулоарите на парламента депутатът от ДСП Делян Пеевски. И разказа пътят, по който опитите на ДПС да се спре руското влияние у нас са лъкатушили през годините заради въртеливото движение на партии като ПП.

„Това е много стара наша идея, тя се прие навремето, но имаше ограничения и не се случи. Държавата нищо не направи по времето на служебните кабинети с тази тема. Имаше пълно бездействие с отнемането на концесията на „Росенец“, затова сега дадохме на министъра едноседмичен срок - след като се приеме решението, „Росенец“ да бъде отнет от „Лукойл“, обясни депутатът от ДПС. Той обясни, че всички заедно ще го внесат, за да се приключи безконтролният внос и износ от държавата.

„Реално чрез Лукойл се финансира войната за нас, това трябва да се спре. Държавата трябва да направи абсолютен контрол над компанията. Не може една частна компания да притежава врата в държавната граница“, категоричен бе Пеевски.

Че нещо в сутрешното изпълнение на Петков не е точно, обаче стана ясно далеч по-рано, когато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се спря пред репортерите в кулоарите на парламента, за да коментира отправения му по-рано „призив“ от Петков ГЕРБ да подкрепели „идеята“. За разлика от Пеевски, чиято група ДПС не участва в управленската т.нар „не-коалиция“, учудването Борисов от поведението на партньорите му от ПП бе доста показателно.

По думите на Борисов той е научил от медиите за соловата акция на Петков и ген. Атнасов, с които до късно снощи са обсъждали именно тези свои действия като партньори в управлението на държавата. И непринудено намекна, че зад изпълнението на Петков може да стои по-голям интерес.

„Яростна съпротива имаше от ПП относно тръбите и особения управител. И сега чувам по телевизията как Кирил Петков ме призовава да го подкрепя за нещо, за което вчера ние сме спорили колко по-голям да му е мащабът. Но, да речем – млади са, учат се. Ще се научат на не-коалиционна култура“, отговори отново в свой стил лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

„Вчера имахме доста дълга среща с Кирил Петков, Асен Василев, Мария Габриел и др. относно тези важни политически решения. Предложението беше на нас, ДПС и ДБ, относно не само „Росенец“. Такива важни решения именно показват способността на една не-коалиция да взима важни решения в полза на държавата. Днес трябваше да внесем това всички с подписите си тези решения“, разкри детайли от вчерашната среща Борисов. Той подчерта също така, че идеята на ГЕРБ, ДБ и ДПС е била да се разшири обхвата на предложението. Вчера са обсъждали освен премахване на концесията на „Росенец“ държавата да поеме и транспортните тръби и да се въведе фигурата на особен управител, което означава държавата да поеме напълно контрола над тази дейност.

Всички тези детайли обаче – умишлено или не, доста показателно липсваха в „идеята“ на ПП. И ако сутринта Петков остави впечатлението, че стъпва върху чужди идеи, няколко часа по-късно усещането за други интереси рязко промени ситуацията. А сега ПП са на кръстопът и поведението им на „не-коалиционни“ партньори ще стане ясно дали интересът на България и евроатлантическата й ориентация е на първо място за тях. Публиката вече със сигурност се е подготвила с пуканки (независимо от жегата) и тръпне в очакване да види как ще се развие сериалът, в който ПП все още учи тънкостите на „не-коалиционната култура“.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук