Доналд Тръмп не веднъж изказа желание да види отношенията между Москва и Вашингтон по-конструктивни. Милиардерът изглежда като човек, който е способен да намери изход от затегнати кризи, пише коментаторът от списание The National Interest Марк Розен.
Розен счита, че най-перспективното направление на „рестартирането” се намира в периферията на основните отношения между САЩ и РФ, като това например е Арктика, където двете страни имат множество общи интереси.
 
„Арктика е едно от малкото места, където интересите на Русия и САЩ съвпадат. Изграждането на отношения въз основата на тези интереси ще позволи създаване на доверие между двете страни и техните лидери, което ще доведе до позитивни промени в други проблемни региони на света” – заключава Марк Розен.
 
Оценката на ресурсната база в Арктика поразява въображението: над 80% от не извлечения природен газ и 70% от запасите на нефт в Русия се намират в арктическите региони, отбелязва наблюдателят на NI.
 
Експертът не се съмнява, че скоро в Арктическия океан няма да има лед и там ще започне борба за разнообразните ресурси. САЩ обаче не са готови за усвояването на Арктика, а изгодата ще остане за Русия, Исландия, Норвегия и Дания.
 
В същото време на хоризонта се задава Китай, който се опитва с многомилиардни капитали да се нареди сред печелившите.
 
Анализаторът предполага, че китайските инвестиции в Арктика с времето могат да се превърнат в инструмент за прекрояване на нов политически и правен ландшафт в региона, съществено изменяйки баланса на силите в полза на Пекин. Това обаче не е приемливо както за Русия, така и за САЩ.
 
Тъй като силата на Китай е в парите, Марк Розен предлага арктическите държави да учредят Банка за арктическо развитие, която да стане алтернативен на китайските инвестиции източник на средства за мащабни проекти.
 
Превод и редакция: БЛИЦ