Във връзка с връчването на третия проучвателен мандат отново се появяват твърдения и хипотези, че сега ИТН можели да "държат мандата" колкото преценят, защото в Конституцията не бил записан изричен срок.

Отново и за пореден път през последните години, се налага да припомня, че това, че няма изписан цифром и словом срок, съвсем не означава, че няма срок. Има срок, нарича се „разумен срок“.

Това написа в профила си във Фейсбук конституционалистът Борислав Цеков. 

Първо в БЛИЦ! Пеевски: Заявките за правителство с третия мандат са популизъм и скрита предизборна кампания. ИТН да върнат мандата, за да се върви по Конституция

Този разумен срок дава възможност за гъвкавост, но в никакъв случай не е произволен и на кой както му хрумне.

Границите на този разумен срок са в пряка зависимост от постигането на легитимната конституционна цел на процедурата по чл. 99 от Конституцията, а именно - съставяне на правителство.

С други думи, ако има заявена политическа воля за съставяне на правителство, водят се сериозни преговори от парламентарни групи, които заедно имат мнозинство, то тогава "държането" на мандата докато траят преговорите 5-10 дни е допустимо и конституционно търпимо.

Но ако е ясно, че няма мнозинство за избиране на правителство, няма никакво основание за протакане и ИТН трябва да върне неуспешния проучвателен мандат, а ако не го стори - президентът да обяви, че мандатът е неуспешен и да придвижи процедурата нататък с насрочване на нови избори и назначаване на служебно правителство.

Никакви други основания - да приемем този или онзи закон, да си назначим партийна калинка в някой регулатор или каквото и да е друго, освен технически календарни съображения относно датата на изборите, не може да бъде основание за протакане на мандата.