Пече се четворна коалиция, но има 1 сериозен проблем
Та би издържала не повече от година-две, заяви изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Петко Петков
Четворна коалиция би издържала около година-две, не повече. Тази прогноза направи пред БНР социологът Петко Петков, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан".
"Тройна коалиция е възможно и се е случвало да изкара 4-годишен мандат, но четворна - едва ли, обикновено хоризонтът на такива коалиции в българските политически условия е доста кратък", коментира той и добави, че след първите срещи ще си проличи дали може да се структурира правителство.
По думите му ГЕРБ използват кандидатурата на своя лидер Бойко Борисов за премиер като част от преговорния процес:
"Борисов е достатъчно дълго в българската политика, за да знае, че може да използва това като разменна монета. Би се кандидатирал, но ако види, че част от политическите формации не са съгласни, той ще се отдръпне.
Това е нормален ход, не бива да се задълбаваме в това", поясни Петков.
Коалиционно споразумение!
Той подчерта, че "най-логичното нещо" е да се сключи коалиционно споразумение между партиите, които ще влязат в управлението:
"Сякаш те очакват това, което се случи по време на сглобката - имаш общо управление, но без общи ангажименти, но тя затова се разпадна".
Ако ПП и ДБ се разделят, може и двете формации да не попаднат в следващия парламент, прогнозира той и припомни случилото се с Реформаторския блок преди години.
"Преговорната група, излъчена от ръководството на БСП за срещи с ГЕРБ, е нещо сензационно и различно от досегашното поведение на социалистическата партия, което вероятно ще ѝ донесе имиджови щети", смята Петков, който допълни:
"Да започнеш преговори с архиврага, когато ти предстои избор на ръководство, може да е грешка. Малко прибързано като че ли се действа. Ще се види на следващи избори каква и дали ще има щета от това".
Според социолога политиците подценяват това, че енергията за промяна е изчезнала заради сътрудничеството на почти всички политически субекти един с друг.
"Често се говори, че българският избирател е уморен, но той всъщност е объркан от представлението, което му дават българските политици и те трябва да променят част от своите действия, за да покажат на хората, че са способни да управляват", смята той.
Последвайте ни
0 Коментара: