"Диктаторът, особено дълго задържащият се, умният, отглежда своя интелигенция, но подбира качествени и талантливи хора, като им позволява дори леки артистични залитания. Сред това, което отгледа Живков, имаше качествени хора, талантливи, някои напълно лишени от морал, други самозалъгващи се, че съхраняват нещо, подобно на морал. Лошото беше, че сред твърдата му опозиция, за която нямаше кислород тук, имаше ярки личности, разбира се, но малко, много малко, някои и не стигнаха нито до видимост, нито до паметта", това пише в личния си фесйбук профил поетесата Рашел Леви.


Поетесата Рашел Леви

"И до днес берем "плодовете" на това, че нямахме изключителни творци в опозиция, в изгнаничество. И обратното, че диктаторът хитро купуваше талантливи хора. Толкова талантливи, че и в момента състезаващите се с тях са по-скоро губещи. Не ми се обсъжда "гъвкавостта" на някои от тях след десети. Предпочитам запазилите достойнството си.

И ако се огледате около някого и не видите придворните певци, особено ако са качествени, да знаете не му стига въображение и фанатизъм на диктатор. И диктаторче не е. И не "щото е прост" Защото простият няма как да се задържи никъде. И Живков не свиреше на флейта, но умееше да съхранява диктатурата. А умението е свързано с нагласа.

Та ако не видите "певците", имате чиновник по-скоро, не диктатор. Чиновникът върши работа, колкото може, не ви запушва устата и не ви кара да пеете в хора му, обсипвайки ви с привилегии, които се оказаха пагубни за някои.

Понякога си мисля дали точно опозицията на диктатурата не ражда големите явления в изкуството.

Жалко е, но това българско лято няма да роди "песен".

Само бесилки и чучела... Може би това е опозицията срещу "липсата на диктатура", пише още поетесата.

Диктаторът, особено дълго задържащият се, умният, отглежда своя интелигенция, но подбира качествени и талантливи хора,...

Публикувахте от Rashel Levi в Събота, 29 август 2020 г.