Брекзит успява да консолидира проевропейските настроения и да намали евроскептицизма. Това коментира проф. Анна Кръстева, политолог, експерт по европейски политики, предава агенция "Фокус".
 „Изключително важно е, че европейските граждани станаха по-големи европейци след Брекзит, а не по-малки. Затова има ясни, и политически, и социологически доказателства. Тези дни излезе ново проучване на общественото мнение на 10 европейски страни, което показва, че едно ярко мнозинство, 63% от европейските граждани, харесват ЕС и искат да останат в него, срещу само 18%, които биха предпочели да го напуснат. На второ място, еврооптимизмът нараства в редица страни – Германия, Франция, Испания, Холандия, дори във Великобритания – с 10% е нараснал“, поясни тя. 

Проф. Анна Кръстева подчерта, че ако европейските и британските лидерите успеят да видят обща възможност за гражданите на двете общества в този труден период на Брекзит, то те ще задоволят техните очаквания. 

„Разводите рядко биват щастливи. Добре би било да бъдат, но битката ще бъде дълга и тежка. Бихме могли да резюмираме първият ден от преговорите като първи рунд – 1:0 за ЕС. Великобритания влезе в преговорите твърде амбициозна, искайки едновременно да се развежда и да създава новите връзки след развода. Този изключително сложен баланс, който е Брекзит, като голямо, ключово, лидерско предизвикателство пред Тереза Мей и пред европейските лидери, трудно за момента се отдава на Тереза Мей и британската преса не й го спести. Позицията на Мей е изключително отслабена в различни смисли”, коментира още проф. Кръстева.