Политолози скептични за промените в изборния кодекс
„Надявам се изборните промени, за които се говори, да направят вота по-прозрачен", каза Мария Пиргова
„Надявам се изборните промени, за които се говори, да направят вота по-прозрачен. Тези промени обаче явно няма да са толкова съществени. Освен това изглежда, че сериозна част от тях няма да влязат в окончателния вид на закона.
Няма и време, защото виждаме, че обстановката в парламента не е толкова творческа. Тя става предизборна. Има много емоции, а нашите депутати се държат сякаш са сами на този свят”, каза Мария Пиргова.
„Промените, които се обсъждат, не могат да доведат до нещо ново на изброите. Единствено мажоритарната система може да промени коренно начина, по който ще бъдат представени партиите, като редуцира броя им до 2-3 в парламента”, смята Стойчо Стойчев.
На въпрос може ли машинното гласуване да попречи на купуването на гласове, Пиргова заяви следното:
„Контролираното гласуване се появява в корпоративния и купения вот. Лошото е, че доверието в машините е ниско. Вероятно машинното гласуване ще бъде прието. Не вярвам обаче да се приеме вот по пощата. Възможно е да се въведе видеонаблюдение в изборните бюра”.
„Видеонаблюдението и машинното гласуване може да намалят купения вот. Въпреки това голяма част от хората, които са си дали гласа, вярват, че винаги може ги проверят за кого са гласували. Някои дори мислят, че това може да стане по номера на личната им карта” коментира Стойчев.
Двамата обсъдиха и гласуването в чужбина.
„Дори ограничението за 35 секции да отпадне, това няма да промени пропорциите в следващото НС. Причината е, че в чужбина се решават максимум 4-5 мандата”, каза политологът Стойчо Стойчев.
„Относителният дял на българите в чужбина не толкова голям. Всъщност, ако има нови избори през юли, няма да има време това ограничение да падне”, поясни Пиргова.
Според Стойчев е по-добре да не се прилага машинно гласуване или такова по пощата в страни, в които и без това доверието във вота е ниско.
По думите на Пиргова трябва да се приемат нови практики, защото доверието на избирателите е много ниско в момента.
„Промяната идва през съдебната система, през действието на охранителните органи, през партиите. Избирателните списъци трябва да се почистят”, поясни тя.
Последвайте ни
1 Коментара: