Кръгът от цели може би е доста по-широк от този, който се съобщава. Това каза полк. проф. Димитър Недялков - Катедра „Военновъздушни сили и противовъздушна отбрана“ във Военната академия „Г.С. Раковски“, във връзка с нанесените от САЩ, Великобритания и Франция удари вчера сутринта в Сирия.

„Може би не са ударени само складове за химическо оръжие и компоненти за командване и управление на сирийската армия, а и оперативни тактически цели построени от сирийската правителствена армия в територии близки до Дамаск, включително едно от оперативните летища на режима, както и на елитни формирования от ранга на бригада“, коментира полк. Недялков, цитиран от "Фокус". 

По думите му все още няма данни доколко тези удари са ефикасни, но все пак е разбираемо, че няма как 100 ракети да бъдат пуснати по няколко цели. Според него това е значително по-голям набор, след като се използват толкова много боеприпаси. „Ударите, които САЩ, Великобритания и Франция нанесоха в Сирия, се очакваха. Надявах се да не се случи, но то стана. Основните системи, които участваха във въздушния удар, са крилатите ракети. Различни са източниците, които ги преброяват, има различни сведения. Като осреднена величина, се казва, че са над 100. По други официални данни са малко над 70 използваните крилати ракети. Лесно беше да се предвиди, че основното средство за нанасяне на въздушния удар са ракети „Томахоук“.

Над 57 такива са изстреляни основно от корабни платформи. Обхватът на действието на ракетите е около 1600 км“, обясни полк. Недялков и добави, че новото в тези удари, което със сигурност е заинтригувало военните експерти, са т.нар. нови крилати ракети от тип Joint Air-to-Surface Standoff Missile. „Изстреляни са 19 такива ракети от два бомбардировача. Това е значително по-модерно оръжие от „Томахоук“. Предвижда се именно те да заменят „Томахоук“ като ударно средство на съюзниците.

Има два варианта, за които се предполага, че са изстреляни. Единият е с по-близко действие от порядъка на 320 км. В дадения случай изстрелването е станало на дистанция между 800 и 1000 км от целта. Използвани са ракети с по-голям радиус на действие и с по-малка бойна глава от порядъка на 450 кг“, посочи той. Според него може да се предполага, че това са ракетите, които на практика са поразили целите, без да бъдат прихванати от сирийската противовъздушна отбрана.

„Интересно е, че голяма част от обстрелваните цели предварително са взели мерки за изтегляне на основната част от съоръженията и личния състав. Може би е станал предварителен обмен на информация за това кои цели и кога горе-долу ще бъде нанесен ударът предвид факта руски представители да не пострадат от тези авиационни удари. Това също се предполагаше в предварителните коментари“, каза още полк. проф. Димитър Недялков.