Няма доказателства за човешка намеса при появата на коронавируса, това твърди проф. д-р Николай Райнов в скайп-разговор, осъществен от пресцентъра на Община Ловеч по повод Празника на Ловеч 11 май.


Проф. д-р Николай Райнов


„Прегледах цялата достъпна научна литература от през последните 20 години по коронавируса. Оказа се, че Китай, САЩ, Великобритания и други страни се занимават сериозно с този въпрос още от епидемията САРС.

Мутациите са в рамките на няколко аминокиселини, което е съвсем естествен процес при вирусите. Това не може да е резултат от генно инженерство. Всички информации сочат, че това е класически САРС вирус, който е мутирал.

Другото е добра фантазия или пък в служба на политически цели“, счита д-р Райнов.

Скайп-връзката бе направен по повод празника, тъй като д-р Николай Райнов е една от номинациите за почетен гражданин на Ловеч. Поради пандемията събитието се отложи за неопределено време, но при всички случаи ще се състои.

Ето какво пожелала д-р Райнов на своите съграждани:

„Пожелавам на гражданите на Ловеч да останат здрави и по най-лесния възможен начин да преодолеят трудностите. И да не забравят, че животът продължава! Дори и най-страшните епидемии в историята на човечеството са минавали и хората са продължавали живота си и са се опитвали да го изградят още по-добър.“

Проф. д-р Николай Райнов е роден в Ловеч през 1964 година в семейството на двама гимназиални учители. Завършва в гимназията за изучаване на чужди езици в родния град След матурата през 1983 полага приемните изпити за университета, специалност медицина, на които се класира след първите 10 кандидати в страната.

След отбиване на двугодишна военна служба заминава за ГДР. Учи в университета в град Хале. Спациализира неврохирургията - комплексна и прецизна хирургия с огромна научно-изследователска работа по опознаването на мозъка и нервната система като основа на човешкото съзнание и личност.

Николай Райнов завършва медицина вече в обединената Германия през 1991 с пълно отличие (summa cum laude) и започва професионалния си път като асистент в клиниката по неврохирургия на Мартин-Лутер-университет. Научната му кариера преминава през Цюрих в Швейцария, където работи в областта на молекулярна невроонкология. Следват университети като Харвард и Станфорд в САЩ, Ливърпул, Великобритания. През 2006 се връща в Германия в университетската клиника по неврохирургия в баварския град Аугсбург и изгражда там, като заместник-директор на клиниката, основите на минимално-инвазивната ендоскопска неврхирургия.

Изнася лекции в цял свят, участва в изграждането на съвместен немско-китайски център по невронауки в Китай, в който е ко-директор заедно с китайския си колега-неврохирург проф. Джао.

През 2010 Николай Райнов получава почетен докторат на Украинската медицинска академия в Киев за приноса си към украинската неврохирургия. 

През 2014 започва нещо ново – създаване на академична и университетска по нивото си неврохирургия в частна практика в град Мюнхен, Бавария, където работи и сега.