Въпросът за референдума при нас стои малко по-различно. За нас въпросът е дали парите, които ще отидат за референдум, не могат да бъдат използвани за нещо по-рентабилно. Това заяви в "Здравей, България" психологът Катя Кръстева на въпрос дали трябва да се приведе референдум "за" или "против" ратифицирането на Истанбулската конвенция.
В студиото бе и математикът проф. Михаил Константинов.

"Аз категорично подкрепям да бъдат изградени центрове, които да помагат на всички, които са насилвани. Проблемът не е в парите. Има дълбоко принципно разделение в българското общество. За първи път основните 4 вероизповедания заемат една и съща позиция. Разделението обаче във властта е изключително вредно. Може да използваме изборите догодина, когато има европейски избори. Ако референдумът е самичък, няма да набере необходимите участници", заяви той. 

"Един референдум би бил добър избор за ГЕРБ, иначе биха загубили избори. 2 към 1 са резултатите против Истанбулската конвенция, показват проучвания. Ако референдума няма законова сила, тогава парите наистина ще са хвърлени на вятъра", призна Константинов.

"За нас няма неясноти в конвенцията. До известна степен има много свободни интерпретации и лични фантазии. Има и много ясни текстове. Това е завършек на една дълга битка да се отстояват правата на жените, които са жертва на насилие от години. Конвенцията е именно за това. Място е отредено и за сексуалното насилие, за липсата на подкрепа на жертвите на изнасилване", каза Кръстева.

"Проблемът в тази конвенция са многото лъжи вътре. Там има много неща за джендъра. Това не е пол, а избор. Джендър - измишльотини просто. Не е написано всичко като хората", смята Константинов.

"Не е така. Тук се има предвид насилие спрямо пола. Ако един мъж не може да нацепи дърва и жена му каже "Абе, какъв мъж си ти, като не може да нацепиш едни дърва", това се води насилие спрямо пола. Жените, които са били подложени на генитално обрязване в Африка, трябва да могат да потърсят помощ тук, ако са в страната ни. Това се визира с конвенцията", каза тя.