Проф. Михаил Константинов: Депутатите да направят...
Нека задълбочено да проучват европейския опит по отношение на машинното гласуване, призова анализаторът
Според него 99% от населението на Европа не използва машините на гласуване и показва, че ако това е универсален начин да се решат всички технически проблеми при гласуването, би трябвало да е по-широко разпространен метод.
Проф. Константинов обясни, че в България е в сила и хартиеното и машинното гласуване, като няма изгледи това да се промени скоро, защото, по думите му, не може в рамките на една година да накарат избирателите да гласуват с машина.
Броят на машините в секция при стопроцентово машинно гласуване и случаите на излизане на машината от строя са част от въпросите, които трябва да бъдат проучени, допълни професорът.
„При местния вот има голяма чувствителност на резултата от подадените гласове. Какво означава това – един малък кмет на населено място много често се избира с разлика от няколко гласа.
Имаме няколко избора, направени с 1-2 гласа разлика. Ако предположим, че се получи неточно отчитане на гласовете, рискуваме малкия кмет да бъде определен неправилно.
Също така, от по-малките общински съветници, дали човек ще стане или няма да стане такъв, зависи пак от един, два, пет или десет гласа. Там резултатът е изключително чувствителен и затова трябва технологията да бъде сигурна“, обясни анализаторът, цитиран от Фокус.
Проф. Константинов заяви, че гаранция за честност на вота е това, че във всяка изборна комисия има представители на всички парламентарно представени партии – те трябва да се следят един друг, какво правят и да не допускат неточни резултати да бъдат отчитани в секциите.
„Не бива да се играе с точността на вота, защото от това зависи доверието в изборния процес“, обобщи професорът.
Последвайте ни
17 Коментара: