За подкрепата на високообразованите хора в България практически спорят ГЕРБ, "Демократична България" и "Има такъв народ", пише БНТ. 

При хората със средно образование, които са и най-голяма част от избирателите, вотът е между ГЕРБ и "Има такъв народ", отчасти се намесва и БСП.
Подкрепата на по-нискообразованите граждани в огромната си част е за ДСП и БСП на второ място.
 


При разпределението по възраст - в групата 18-30-годишни най-много са гласували от "Има такъв народ". На голяма дистанция, но втора партия са "Демократична България".

В групата 31-60 години се конкурират ГЕРБ и "Има такъв народ", а за поколенията над 60 години основен фаворит е БСП. Съществена подкрепа получава и ГЕРБ-СДС.

При разпределението на вота по пол - жените предпочитат да гласуват за ГЕРБ-СДС и БСП.
 

Анализът на вота по населено място показва, че профилът на "Демократична България" е симптоматично софийски. 37% от електората им е формиран от София.

68% от електората на ДПС е формиран от селата. ГЕРБ обикновено е народна партия. "Тази партия все повече стагнира около един определен електорат, те., по структура ГЕРБ в един момент все повече ще заприлича на БСП по някои признаци и ще има една предвидима величина", смятат от "Галъп".

При БСП има по-слабо представяне в София. Същото важи и за "Има такъв народ". Техният вот е силно изнесен към областните градове. ГЕРБ е средното, "Демократична България" е софийското, "Има такъв народ" е ниво областни градове, а малките населени места остават за БСП и най-вече за ДПС.