Тепърва ще започват разногласия между Великите сили за подялбата на Сирия. Това заяви  Димитър Гърдев, експерт по международна сигурност.

"Дали големите вече са се разбрали? Те се разбират вече няколко пъти. Виждаме, обаче, че на терен нещата не стоят така", обясни Димитър Гърдев.

"Смятам, че тепърва започват едни разногласия между силите, които стоят зад тези на терена. Това са държавите, които подкрепят едната страна - режима на Асад, Иран и Русия; и същевременно САЩ и тяхната коалиция от над 62 държави, които в момента дават своята подкрепа за сирийските кюрди."

В момента т. нар. Ислямска държава не владее нито един голям или среден град, освен Рака. "Което ги изтласка в пустинни, в планинсkи райони, в едни малки селца, където са много уязвими за въздушните удари и на двете коалиции", продължи  Димитър Гърдев.

"И тук вече започваме да виждаме едно противопоставяне между държавите, които стоят зад двата основни играча. Досега са се водили споразумения Сирия да се раздели  на 3 части - западна под управлението на Башар Асад, северната част с най-голям град Рака, където действат кюрдите, подкрепяни от САЩ, и източната част, която не бе разпределена, но е изключително важна, защото там са основните нефтени полета. В последните 2-3 дни сирийските кюрди настъпват към град Дейр Ез-зор от източната страна, десния бряг на река Ефрат, за да може втората коалиция на САЩ да овладее тези нефтени полета от ИД.

Което е наистина нов момент, изключително важен.

И това ще стане следващата ябълка на раздора. Защото този град е арабски, не е кюрдски, там са по-скоро друзите, и не може да остане зона, владяна от сирийските кюрди. Това напрежение се отбелязва от много международни анализатори, и руският министър на отбраната се намира в Сирия в момента, може да се очакват някакви координирани акции", посочи той.

Димитър Гърдев посочи, че развръзката на войната срещу ИД в Сирия предизвиква сериозна тревога в други две държави с интереси в региона - Саудитска Арабия и Израел. 

"Саудитска Арабия не може да има пълно сближаване с Русия, но тя търси диалог с Русия, защото нещата вървят към евентуално преразпределение на сферите за влияние. Това много силно притеснява С. Арабия Едното направление за притеснение е Иран, който участва активно във войната със свой собствен корпус и чрез Хизбула.

Затова Саудитска Арабия вижда в победата на коалицията Русия - Иран затвърждаване позициите на Иран не само в Сирия, но и в Ирак.

Другата държава е Израел, която се притеснява от засилването на Хизбула, от влиянието на Иран в Сирия.

Видяхме едно скоростно посещение на израелския премиер в Сочи, ударите, които израелските ВВС нанасят върху точки в Сирия, за които те твърдят, че са лагери на Хизбула. Също така една зона за съприкосновение между Сирия и Израел са Голанските възвишения.

Тази зона на конфликт е заемана от групировки с подкрепата на Израел. И двете държави са във война от десетилетия, ударите на Израел в Сирия са от много време", отбеляза експертът.
  
Целият анализ на Димитър Гърдев гледайте във видеото:

 

Източник: Канал 3