Русия и Китай се канят да си поделят Световния океан без САЩ
Всички интересни събития в Световния океан тепърва предстоят
Изявлението на китайския военен министър за подготовка към война „заради запазване на суверенитета” обезпокои мнозина чужди специалисти. Създадената ситуация действително е сложна – територията около спорните острови отдавна е предмет на дипломатически спорове на Китай с други държави и с всеки път инцидентите на море се уреждат все по-трудно.
Безпокойството на Западните страни, особено на САЩ, е разбираемо – до сега нито една страна в света не е отправяла предизвикателство към американската стратегия на военнотехническо превъзходство. Американците обаче се загрижиха за своята неуязвимост – през последните години Китай започна активно да разраства темповете по всички направления на ВМС: надводни кораби, подводен флот, военноморска авиация, ракетно въоръжение „основано на нови технологии в двигателостроенето.
Според експерти, засега няма заплаха от война в Азиатско-Тихоокеанския регион. Всъщност безпокойството на американските специалисти е предизвикано от отиване в небитието на 30-годишното тяхно тотално и неоспоримо превъзходство в Световния океан.
Този факт стана очевиден едва, когато в състава на китайските ВМС навлязоха мобилните десантни платформи(Мobile landing platform – MLP) Donghaidao. Военни платформи от този тип се намираха само в американските ВМС.
САЩ: Стратегия на доизносването
ВМС на САЩ срочно събраха експертен съвет и пуснаха документ под названието „Проект по поддържане на военноморско превъзходство”, в който е написано как и благодарение на какво лидерството може да бъде удържано. Добра илюстрация към новата концепция по поддържане на господство в Световния океан служат най-новите кораби – авионосецът „Джералд Форд” и ултрасъвременният разрушител „Зъмуалт”. Тези безумно скъпи кораби в различна степен платиха дан на издигнатата в култ и самоцел малка забележимост от радарите – първенството, естествено, не го държи самолетоносачът.
Технологията стелт при корабите в определена степен е мит. Първо, не е възможно да се постигне малка радарна забележимост в областта на целия електромагнитен спектър. Второ, дори самолетоносачът „Форд” да отразява сканиращия лъч, колкото една фрегата и дори корвета, цялата многобройна осигуряваща флотилия привлича вниманието, остава точното позициониране на сакралната цел. Трето, руското космическо разузнаване непрекъснато следи 10-те действащи американски самолетоносача - освен в областта на видимия спектър, така и в инфрачервения, защото на борда на „Джералд Форд” са инсталирани два ядрени реактора с мощност по 300 мВт и тяхната енергия накрая се трансформира в топлинна. Затова на термовизорите 100-хилядните стоманени гиганти ще греят като истински слънца.
Трудно е да се прогнозира каква ще е външната политика на САЩ през следващите 5 години, особено ако президент стане Доналд Тръмп, който декларира, че Щатите трябва да се откажат да бъдат световен хегемон. В този смисъл не е известно какво ще стане с плановете за построяването на още 9 самолетоносача от типа „Джералд Форд”, особено при тяхната фантастична цена дори малко под 10 млрд долара.
Според експертите, основна стратегия на САЩ в близките десетилетия ще остане „доизносването” на флота, като му се правят модернизации. Например съвременният американски разрушител „Арли Бърк”, който е изключително добре въоръжен, в случай на конфликт някъде по света може бързо да пристигне и „обработи” целите с крилати ракети. Там няма да са необходими релсотрони, лазери и прочее футуристични оръжия.
Руският скок
Само преди 15-20 г. руският флот се намираше в състояние близка до катастрофа. Сега става ясно, че последните 10 г., изразходени за разработка, финансиране, построяване и изпитване на новите кораби, са оползотворени ефективно.
Формира се нов облик на руския ВМФ, особено със заложените нови проекти: перспективният атомен разрушител „Лидер”, авионосецът „Щорм” и големите десантни вертолетоносачи от проекта „Лавина”.
Особено внимание предизвиква „Лидер”. Дори без да става дума за намеренията да бъдат инсталирани електромагнитно и друго въоръжение, понякога несвойствени за корабите технологии, е ясно, че целта е „Лидер” след десетилетие да лидира в световния океан. Планира се да носи на борда си над 200 различни ракети. Атомната енергетична установка ще ограничи дължината на рейсовете само според умората на екипажа.
Голям интерес предизвиква и проектът за авионосеца „Щорм”, който е практически готов за изпълнение. Той ще може да „вози” по океаните до 90 летателни апарата.
Налива масло в огъня на задграничното безпокойство и информацията за многоцелевата подводница пето поколение „Хаски”, която неговите конструктори характеризират като „съвършено друга от гледна точка на физическите полета”.
Ако се съберат отделните части на военноморската мозайка, то става очевидно, че Русия и Китай постепенно започват да изтикват САЩ в ролята на наблюдател във водите на Световния океан с постепенно изтласкване на американците, откъдето са дошли, като този процес може да продължи с десетилетия.
Експертите на свой ред отбелязват, че дори без да се гледа на сложния военнополитически триъгълник САЩ-Русия-Китай, сегашната ситуация със зачестилите инциденти в моретата и океаните още е далеч от кулминация. А това означава само едно – всичко най-интересно в Световния океан все още предстои.
По публикация на tvzvezda.ru
Последвайте ни
1 Коментара: