Единствената надежда на сегашното ръководство на Украйна за силово решение на проблемите в Донбас може да се счита само едновременното настъпление по цялата линия на разграничение. Тези военни планове на украинското държавно ръководство обаче биха били уместни и дават шанс за бърза победа през юли 2014 г., но не и през август 2016. Генералите винаги се подготвят за миналата война. Украинското военнополитическо ръководство не прави изключение, коментира Диана Михайлова в РИА Новости
Трябва да се отдаде дължимото, че за времето от летния разгром през 2014 г. и обкръжението край Дебальцево през 2015 г. бяха постигнати значителни изменения в организацията, формирането и снабдяването на украинската армия. Увеличи се броят на обстреляните бойци и нарасна мобилизационният резерв, тъй като официално участвалите в боевете достигнаха 200 000 души. Два пъти се увеличи броят на бойните части. Нарасна изправната бойна техника, макар броят й да се счита за недостатъчен за изпълнение на основни бойни задачи. Увеличените заплати подобри бойния дух на войниците.

Украинските пълководци добре знаят цената на постигнатите подобрения: ръстът на военния бюджет, на данъците и сметките, заиграване с радикалните и маргинални слоеве от населението – всичко това неизбежно приближава икономическата катастрофа и политическата криза.

Войнстващата русофобска реторика вече не е способна да излъже дори заслепените от ненавист „патриоти на Украйна”, които искат тук и сега победа в Донбас, затвор за бандитите, икономическо процъфтяване и незабавно реализиране на „идеалите от Майдана”.

Разпънато между агресивните патриоти, западните партньори и „руските агресори” украинското ръководство може да предприеме всяка авантюра, каквито намерения демонстрира непрекъснато. Най-опасната от тях е активизация на бойните действия в Донбас.

При настъпление по целия фронт отбраняващите се няма да могат да определят основните направления и да прехвърлят към тях резервите си. Този тип операция носи името на генерал Брусилов („Брусиловски пробив”) от времето на Първата световна война. За разлика от тогава, сега украинското ръководство е притиснато допълнително от фактора време. За цялата операция, от нейното „внезапно начало” под формата на контранастъпление в отговор на „агресивни действия” на сепаратистите до победоносното й завършване на границата с Русия, трябва да бъде употребено по-малко време от необходимото на руската армия от своя територия да предприеме в отговор отбранителни или контранастъпателни действия. Опорните пунктове в ДНР и ЛНР, които не са разгромени, трябва да се унищожат с авиационни или артилерийски удари, да се обърне личният състав в бягство или да бъде принуден да се предаде.

Развитието на успеха и продължаването на мълниеносното настъпление към руската граница ще стане на изявените най-слаби и пробити участъци и направления, тъй като равнинния релеф на театъра на бойните действия позволява маневриране със сили. Трябва да се обърне особено внимание на разрушаване на линиите на комуникация към руска територия.

Подобна операция изисква максимална концентрация на всички налични сили и средства и бързото им привеждане в действие.

Последен акорд на успешната война ще стане незабавното обръщение към ООН, НАТО, ЕС и ОССЕ с молба да защити от „новата руска агресия” храбрата, но миролюбива държава в географския център на Европа и да се предотврати геноцидът на нейното население, докато в същото време ликвидира огнищата на съпротива и отлагайки неизбежната руска реакция на вероломното и окончателно проваляне на мирните споразумения. Възможните „миротворчески сили” или „международни наблюдатели” трябва да пристигнат на „освободените граници” с РФ и да установят разделянето на войските.

Изложеният план не е лесен за реализация, обаче значителна част от него вече е изпълнена. Това се вижда от видимото изостряне на военната ситуация практически по цялата дължина на линията на разграничение и липса в местата за складиране на тежко въоръжение според условията на Минските споразумения.

Много източници на информация не веднъж съобщаваха, че началото на отдавна подготвяната настъпателна операция вече няколко пъти е отлагана заради болезнената реакция на Русия, която буквално в навечерието на определения от украинското командване ден Д, започвала внезапни военни учения и проверки на бойната готовност на войските.

Това, а и влиянието на западните партньори не веднъж е спирало задействаната машина на войната, за огромно разочарование на истинските патриоти на Украйна.

Превод и редакция: БЛИЦ